„Klatka kennelowa” – chyba nie ma wśród nas takich osób, które przynajmniej raz nie spotkałyby się w tym pojęciem. Chociaż nie każdy z nas zdecydował się na zakup oraz zastosowanie klatki tego typu w codziennym życiu z psem pod jednym dachem – dobrze jest posiadać wiedzę na jej temat (kto wie, być może kiedyś dojdziemy do wniosku, że to właśnie klatka kennelowa jest nam potrzebna!). Rzeczywiście – to jeden z tych produktów, który może wzbudzać liczne kontrowersje, pytania, wątpliwości. Zamykać psa w klatce? Czy to konieczne? I czy to czemukolwiek służy? Jak się jednak okazuje – wielu behawiorystów poleca stosowanie klatek (choć oczywiście nie są one konieczne w każdym przypadku). Zanim jednak podejmiesz decyzję odnośnie zakupu lub rezygnacji z niego – przeczytaj poniższy tekst. Czym jest klatka kennelowa, jakie pełni funkcje i jakim psiakom sprawdzi się na co dzień? Przychodzimy z pomocą!

zastosowanie klatki kennelowej

Klatka kennelowa – dla kogo?

Klatka kennelowa to nic innego jak azyl, miejsce dla psa – sama jej nazwa wywodzi się z angielskiego słowa „kennel”, oznaczającego budę. Klatkę tego typu śmiało można więc traktować w kategorii „budy domowej” – a więc prywatnej przestrzeni psa, w której może odpocząć, wyciszyć się, pobyć sam. Bardzo często w domu pełnym członków rodziny – także dzieci – czy też w rodzinach, które często odwiedzane są przez przyjaciół i znajomych, pupil może czuć się zmęczony i przytłoczony zarazem sporą ilością bodźców. To właśnie w miejscu takim jak klatka kennelowa nasz psiak ma możliwość odizolowania się od towarzystwa – w którym często może nie mieć ochoty przebywać. Zastosowanie klatki kennelowej sprawdzi się więc opiekunom psów zlęknionych, z problemami behawioralnymi. To także ciekawe rozwiązanie dla czworonogów chociażby z lękiem separacyjnym – którym zdarza się niszczyć mieszkanie pod nieobecność właścicieli. Co ciekawe, to nie wszystkie zastosowania klatki – przyda się ona także do odizolowania suki od psa (w okresie cieczki) czy suczki (po porodzie) wraz ze szczeniętami – które potrzebują spokoju i bezpieczeństwa.

Kiedy zastosować klatkę kennelową?

Innymi sytuacjami, kiedy warto zastanowić się nad stosowaniem klatki kennelowej, jest pobyt psa po operacji czy zabiegu w domu – to właśnie w swojej klatce może na spokojnie się zregenerować, by w pełni wrócić do zdrowia. Tak naprawdę każda sytuacja, która wymaga odizolowania psa czy suczki (niezależnie od powodu) to dobry pretekst do tego, aby zdecydować się na funkcjonalna kartkę. Chociaż wielu z nas – szczególnie tych mniej doświadczonych opiekunów – może twierdzić, że kojec psu w zupełności wystarczy, a klatka jest kaprysem, na który nie warto wydawać pieniędzy, jak najbardziej sprawdzi się ona w wielu domach. Psy, które korzystają z klatki kennelowej, bardzo chętnie odpoczywają w niej po spacerach. To także miejsce wyciszania i uspokajania się psa – pozwalające mu ochłonąć po danym wydarzeniu. Nie ulega wątpliwości, że w domu pełnym psów klatka kennelowa jest wręcz produktem pierwszej potrzeby – ponieważ nie zawsze wszystkie czworonogi mogą bawić się razem. Co więcej, kiedy opiekujemy się psim seniorem – klatka zapewni mu niezbędny na co dzień odpoczynek, z dala od zgiełku, jaki powodować może obecność innych czworonogów czy dzieci w domu.

Klatka kennelowa – gdzie kupić?

Klatkę kennelową kupimy dziś w większości sklepów zoologicznych – zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, zastanówmy się czy aby na pewno jej potrzebujemy. Chociaż klatki kennelowe cieszą się zwykle bardzo dobrymi opiniami – jak już wspomnieliśmy, ich zakup nie zawsze jest potrzebny. Za klatkę kennelową zapłacimy od około 80 do około 400 złotych – wszystko zależy od rozmiaru produktu oraz tworzywa, z jakiego została wykonana. Behawioryści najchętniej polecają klatki metalowe – ponieważ są lekkie i wytrzymałe, co sprawia, ze można je z łatwością składać i rozkładać ponownie. Klatka kennelowa pomoże psu odnaleźć się też w nowym miejscu – kiedy wyjeżdżamy i nie możemy zabrać go ze sobą, a nasz psiak zostaje w mieszkaniu bliskiej nam osoby, warto rozłożyć mu klatkę, aby nasz czworonóg mógł poczuć się „jak u siebie”. Pamiętajmy jednak, by w żadnym wypadku nie zmuszać psa do wejścia do klatki – sam jej zakup nie wystarczy, a praca z wykorzystaniem produktu tego typu jest złożonym procesem szkoleniowym, który wymaga czasu i zaangażowania opiekuna.

Jak szkolić psa z użyciem klatki kennelowej?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas treningu z klatką jest… budowanie złych skojarzeń z nią związanych. Klatka powinna być miejscem relaksu dla psa, w którym przebywanie jest dla niego prawdziwą przyjemnością – to właśnie między innymi dla tego nie powinniśmy wkładać do niej pupila na siłę czy lekceważyć symptomy wskazujące na jego stres i strach, kiedy znajduje się wewnątrz. Nie oczekujmy, że nas psiak od początku „zaprzyjaźni się” z klatką – oczywiście, znacznie łatwiej jest wprowadzać ją w okresie, kiedy pies jest szczeniakiem niż wtedy, kiedy ma już swoje lata. Kiedy jednak pupil zaczyna chętnie przebywać w swoim nowym miejscu – nie zapomnijmy dostarczać mu do klatki świeżej wody. Zamykanie psa w klatce kennelowej powinno odbywać się też po zapewnieniu mu odpowiedniej dawki codziennej aktywności – ponieważ w innym razie nasz psiak może stać się poirytowany ze względu na brak zaspokojenia podstawowej potrzeby.

szczeniak korzysta z klatki

Klatka kennelowa – podsumowanie

Czy warto kupować klatkę kennelową? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się Twój psiak. Jeśli zauważasz jego problemy behawioralne bądź też zostały one stwierdzone przez „psiego psychologa”, Twój pies jest seniorem albo w Twoim domu znajdują się dzieci lub inne czworonogi – jak najbardziej warto rozważyć zakup tego interesującego produkty. Pamiętajmy jednak, aby nie zrazić psa do klatki – która ma być jednym z jego ulubionych miejsc w domu. Traktując klatkę jako bezpieczny kat dla psa, jego azyl i miejsce wypoczynku – z całą pewnością docenimy walory jakie niesie ze sobą ta praktyczna i funkcjonalna rzecz. Co istotne – w klatce kennelowej nie powinniśmy pozostawać psiaka na zbyt długo. Czas, w jaki może przebywać w swojej klatce, zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i preferencji – na przykład od tego ile nasz czworonóg jest w stanie wytrzymać bez załatwiania się. To, co równie istotne w kontekście posiadania klatki to fakt, aby nie wchodzić do niej wraz z psem (ani innymi pupilami) – tylko pozostawić ja jako obszar „prywatny”, przeznaczony wyłącznie dla niego.