Czy wiesz, że słuch Twojego psa jest niezwykle wyczulony na wszelkiego rodzaju odgłosy i dźwięki? Nie ulega wątpliwości, że w codziennym funkcjonowaniu pupila znaczącą rolę odgrywa właśnie słuch – jednak może się zdarzyć, że na niektóre bodźce głosowe czworonóg reaguje irytacją, zdenerwowaniem, stresem. Każdego dnia nasz pupil narażony jest na szereg różnego typu dźwięków – z czego część z nich informuje go o czymś przyjemnym i dobrym (na przykład łagodny ton głosu ukochanego opiekuna), jak i o zagrożeniu (na przykład klakson samochodu). Mając świadomość tego, które z dźwięków należą do grupy negatywnie wpływającej na naszego czworonożnego przyjaciela – łatwiej (i szybciej!) będzie nam poprawie zareagować na pierwsze symptomy niepokoju psa. O ile nie mamy wpływu na to jakie dźwięki w ciągu dnia i w nocy usłyszy nasz pupil – o tyle realnie możemy przyczynić się do tego, aby poprawić jego komfort i samopoczucie w stresującej sytuacji. Jakiego typu odgłosy denerwują naszego psa, w jaki sposób okazać mu wsparcie oraz jakiego typu komunikat „wysyła” do psa konkretny, nielubiany przez niego dźwięk? Przychodzimy z odpowiedziami!

Szczekanie innego psa – dlaczego Twój psiak nie lubi tego odgłosu?

Zazwyczaj – słysząc szczekanie innego psa – pupil reaguje… szczekaniem! To jego odpowiedź na komunikat, który dostaje od innego czworonoga – w zależności od sytuacji, może chcieć on do niego dołączyć (a co za tym idzie – szczekać z ekscytacji) bądź obawiać się go (wykazując strach). Rzadko kiedy psiaki nie reagują na szczekanie innych psów – warto wiedzieć, że jest to jak najbardziej normalne i naturalne. Jeśli zauważymy, że szczekanie innego pupila nie budzi w naszym czworonogu pozytywnych odczuć – postarajmy się odwrócić jego uwagę, na przykład ulubioną zabawką. Rzucenie psu lubianego gadżetu, maskotki, piłki czy gryzaka, jakimi chętnie się bawi – może sprawić, że nasz pupil najzwyczajniej w świecie zapomni o tym, że coś się dzieje za oknem czy ogrodzeniem. Jeśli nasz psiak usłyszy dźwięk szczekania innego psa podczas spaceru – i zaczyna ciągnąć smycz w jego stronę – postarajmy się rozpoznać jego intencje (gdy pies chce się przywitać z innym, lubianym przez niego czworonogiem – jak najbardziej możemy do niego podejść, z kolei kiedy wyczuwamy w nim stres i strach, postarajmy się pójść w inną stronę).

Czy pies reaguje na dźwięk kroków?

Innym, mogącym irytować psa odgłosem są bez wątpienia kroki na klatce schodowej – co zapewne wiele razy mogli zaobserwować mieszkańcy bloków. Jeśli wraz z psem mieszkasz w bloku – być może zauważyłeś / aś z kolei, że kiedy tylko psiak usłyszy, że coś się dzieje na ganku… również zaczyna się pobudzać! Może zdarzyć się, że reakcja naszego pupila na dźwięk kroków jest jak najbardziej pozytywna – i że… po prostu się on cieszy! Jeśli jednak nasz czworonożny przyjaciel nie rozpoznaje dźwięku kroków – jego szczekanie, krążenie przy drzwiach i czujność, jaką wykazuje – wskazuje na chęć obrony domowników przed ewentualnym intruzem. Tego typu reakcja jest naturalna nie tylko wśród psów tych ras, które doskonale sprawdzają się w roli stróża – ale również tych, którym daleko do pełnienia tej „funkcji” na co dzień. Co ciekawe, pupile mogą zerwać się nawet ze snu, kiedy usłyszą, że w okolicach drzwi (a więc tuż przy ich bezpiecznej strefie) dzieje się coś dziwnego. W takiej sytuacji warto przytulić psiaka i pozwolić mu kontynuować drzemkę.

pies nasłuchuje przy drzwiach wejściowych

Trzaskanie i huk – jakie emocje wywołują w psie?

Rzadko kiedy spotyka się psa, który pozostaje obojętny na głośny wybuch – na przykład fajerwerków – czy tak zwane „trzaskanie” (mowa tu nie tylko o trzaskaniu drzwiami, ale także garnkami – na przykład podczas wkładania ich do szafek kuchennych – czy o… „trzasku”, jaki „wytwarzają” pioruny). Dla naszych czworonogów, tego typu doznania nie są niczym przyjemnym – wręcz przeciwnie, wskazują na komunikat świadczący o nadchodzącym niebezpieczeństwem. Nie bez powodu tak wiele psów musi przyjmować naturalne środki uspokajające na czas sylwestrowej nocy – podobnie dzieje się w niejednym domu w czasie burzy. Na szczęście – podobnie jak łatwo jest psiaka przestraszyć trzaskaniem i hukiem, tak samo prosto jest go uspokoić. Dla wielu zestresowanych czworonogów – najlepszym remedium na stres i niepokój, jakie pojawiając się w nich w trudnych chwilach, jest po prostu obecność ukochanego właściciela, jego dotyk, wsłuchiwanie się w powolny, kojący ton głosu.

Wysokie dźwięki – jak wpływają na pupila?

Nie wszyscy wiedzą, że słuch psa to jego drugi – po węchu – najbardziej rozwinięty zmysł. Choć wydawać by się mogło, że głośne, piszczące zabawki to uciecha dla niejednego czworonoga – nie wszystkie psiaki reagują na nie pozytywnie. Podobnie w przypadku śmiechu dziecka i innych, tak zwanych „wysokich dźwięków” – jako odpowiedzialni opiekunowie psa, powinniśmy być gotowi na to, że rzeczywiście mogą nie przypaść mu do gustu. Gdy tylko zauważymy, że naszemu pupilowi nie podobają się odgłosy jakie wydaje chociażby nowo zakupiona zabawka – wystarczy ograniczyć bodziec, a więc… przestać piszczeć. Nieco trudniejsza może wydawać się sytuacja, w jakiej czworonóg spędza czas z dzieckiem, które nagle… zaczyna płakać. Pamiętajmy, że – pozwalając psu na przebywanie w towarzystwie dziecka i wspólną zabawę – zawsze powinniśmy monitorować całe zajście, aby w razie wystąpienia niepokojącej reakcji, jak najszybciej odizolować dziecko od psa i psa od dziecka.

pies szczeka ze stresu

Dźwięki, których nie lubią psy – podsumowanie

Jak się okazuje – ucho psa jest niezwykle wyczulone, a denerwujące go dźwięki mogą spowodować nawet… agresję! Pies w sposób niekontrolowany może zareagować między innymi wtedy, kiedy łączy konkretny dźwięk z negatywną sytuacją – na przykład wiążąc tembr głosu swojego oprawcy z przemocą, która miała miejsce. Podobnie jest. z pozytywnymi tonami – które potrafią uspokoić, wyciszyć i skutecznie zrelaksować psiaka (mowa tu chociażby o głosie ukochanego opiekuna – wykorzystajmy ten patent do stonowania emocji psa, kiedy dzieje się coś stresującego dla niego, co sprawia, że w jednej chwili staje się podekscytowany, chaotyczny). Usuwając źródło irytującego dźwięku – pomagamy naszemu psu zniwelować stres i lęk, które mogły pojawić się na skutek jego usłyszenia. Im więcej czasu i uwagi poświęcimy na obserwację reakcji naszego czworonożnego przyjaciela na dany odgłos – tym łatwiej będzie nam odgadywać emocje, jakie mu towarzyszą!

A jakich dźwięków nie lubi Twój pupil?