Czy kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się w jaki sposób możesz poprawić odpoczynek swojego psa? Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że sam fakt, że psiak odpoczywa wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne psiaka – niestety, wcale tak nie jest. Bardzo często nasi czworonożni przyjaciele – podczas codziennego odpoczynku – wcale nie są tak bardzo zrelaksowani i odprężeni jak by mogli być. Ma na to wpływ oczywiście całe mnóstwo czynników – między innymi hałas, brak odpowiedniego miejsca do snu, drzemki czy – po prostu – swobodnego leżenia, wcześniejsze pobudzenie. Jakościowy wypoczynek psiaka jest szczególnie ważny wtedy, kiedy cierpi on na zaburzenia behawioralne bądź choroby na tle psychicznym. Warto mieć na uwadze również fakt, że to właśnie regularne zaburzanie regeneracji czworonoga – może stanowić początek różnego rodzaju chorób związanych z jego układem nerwowym. Co warto wiedzieć o roli odpoczynku w życiu psa oraz jak poprawiać jego jakość poprzez małe, regularnie wprowadzane do rutyny kroki? Przychodzimy z podpowiedziami!

odpoczynek psów

Odpoczynek psa – jaką rolę pełni?

Odpoczynek psa to nieodłączny element zdrowego, bezpiecznego, satysfakcjonującego życia naszego czworonoga. Bez odpoczynku – niemożliwa byłaby jakakolwiek aktywność (zarówno fizyczna, jak i emocjonalna, psychiczna), ponieważ najzwyczajniej w świecie nasz pupil nie miałby na nią siły. Psiak bez odpoczynku staje się rozdrażniony, nerwowy, a nawet agresywny – ponieważ narasta w nim frustracja. To dlatego odpoczynek stanowi tak ważny aspekt codzienności psiaka – chociaż zwykle potrafi zadbać o nią sam (najczęściej poprzez kładzenie się w przypadkowych miejscach). Chociaż rzeczywiście psiaki w większości potrafią odpoczywać gdziekolwiek – każdy psiak powinien mieć przygotowane w domu i na zewnątrz (jeśli spędza sporo czasu w przydomowym ogrodzie) odpowiednio skomponowane miejsce do regeneracji. W celu stworzenia takiej bezpiecznej przestrzeni może pomóc nam chociażby klatka kennelowa lub popularne w ostatnim czasie tak zwane „legowisko chmurka” – wykazujące właściwości wspierające walkę ze stresem.

Jak zadbać o odpoczynek psa?

Aby zapewnić swojemu psu jakościowy, głęboko regenerujący odpoczynek – konieczne jest stworzenie pupilowi wyżej wspomnianej bezpiecznej przestrzeni. Jak znaleźć odpowiednie miejsce na nią w mieszkaniu czy domu, w którym przebywamy z psem? Zacznijmy od… obserwacji psiaka! Najlepsze miejsce do stworzenia „psiego kącika” do odpoczynku i snu jest sto, w którym nasz czworonóg kładzie się najchętniej. Pamiętajmy, że – chociaż legowiska w domu mogą znajdować się w kilku różnych miejscach – nie każde legowisko będzie spełniało tę samą funkcję. Dla przykładu – legowisko w centrum mieszkania czy domu (na przykład w korytarzu) pozwoli psu na monitorowanie tego, co aktualnie dzieje się w rodzinie (na przykład czy do naszego domu weszli właśnie goście). Z kolei kącik w sypialni – zwykle wskazuje psu miejsce do spania w nocy (jeśli nie chcemy, aby spał on w naszym łóżku). Jak już zapewne się domyślasz – kącik odpowiedni do wypoczynku w ciągu dnia, nie powinien znajdować się w centrum „życia” rodziny (na przykład w głośnym salonie), a raczej na uboczu, w ustronnym miejscu (na przykład w naszym gabinecie, pod biurkiem bądź przy zasłonie).

Odpoczynek psa – co może w nim przeszkadzać?

W odpoczynku naszego psa może przeszkadzać kilka istotnych kwestii – oczywiście, przede wszystkim jest nią hałas, który skutecznie może zaburzać czas regeneracji psiaka w ciągu dnia. Nie na każde głośne, przeszkadzające psu dźwięki mamy wpływ – kiedy na przykład u sąsiada odbywa się remont, trudno będzie nam usunąć nieprzyjemne odgłosy. W takich sytuacjach możemy tymczasowo przenieść legowisko pupila w inne miejsce – starajmy się jednak nie robić tego zbyt często, ponieważ zmiana miejsca z bardziej znanego na mniej… zamiast pomóc, może tylko zaszkodzić naszemu czworonogowi. Inną „przeszkodą” w regeneracji naszego pupila mogą być też dzieci w domu – które nie rozumieją jak ważne jest odprężenie i wypoczynek psiaka w ciągu dnia. Jeśli mamy więc pociechy pod wspólnym dachem – wyjaśnijmy im, że kiedy pies śpi, drzemie czy po prostu odpoczywa… to nie jest to czas na zabawę. Im więcej będziemy rozmawiać z dziećmi na temat potrzeb czworonoga – w tym potrzeby odpoczynku – tym więcej przestrzeni i swobody w codziennej regeneracji będzie miał nasz pupil.

sen pupila

Odpoczynek czworonoga – co warto o nim wiedzieć?

Odpoczynek pupila to bardzo duże wsparcie przy nauce nowych rzeczy – na przykład komend. Pies, który jest zmęczony – naturalnie jest też śpiący, a co za tym idzie, mniej skupiony i skoncentrowany niż psiak wypoczęty. Co więcej, jakościowy, solidny wypoczynek w ciągu dnia – na przykład po intensywnym spacerze – zapobiega przemęczeniu pupila, które w skrajnych sytuacjach mogą być tragiczne w skutkach. Z odpoczynkiem jest jak z dostępem do świeżej, chłodnej wody – jeśli pupil nie otrzymuje jej na co dzień, nie ma też możliwości regularnego „odnawiania sił”. Pamiętajmy też o tym, że to właśnie codzienny, jakościowy odpoczynek stanowi nieodłączny element zachowania odpowiedniej formy fizycznej – kiedy psiak ma sporo aktywności fizycznej w ciągu dnia (na przykład poprzez uprawianie psich sportów), a przy tym nie regeneruje się odpowiednio, może znacznie podupaść na zdrowiu.

Jak zadbać o odpoczynek czworonoga – podsumowanie

Dbanie o jakościowy, głęboko regenerujący odpoczynek pupila może przynieść nam sporo korzyści – nie tylko wsparcie koncentracji czworonoga, ale także jego wyciszenie i uspokojenie po całym dniu czy sytuacji, która mogła przebodźcować psiaka. Pamiętajmy, aby legowisko pupila znajdowało się w miejscu ustronnym, cichym, spokojnym – tak, aby naszemu psu rzeczywiście dobrze się odpoczywało. Kiedy w naszym domu znajdują się dzieci bądź inne zwierzaki – również dopilnujmy, aby nie przeszkadzały one w regeneracji naszego psa. Jeśli czworonóg będzie regularnie wybudzany z drzemki czy – co gorsza – snu, bardzo szybko może poskutkować to rozdrażnieniem, a nawet agresją psiaka. Nie oczekujmy też, że pies który się nie wysypia, a więc nie regeneruje tak jak tego potrzebuje – będzie z łatwością i przyjemnością uczył się nowych rzeczy. Im więcej czasu poświęcimy na poprawę jakości wypoczynku naszego psa – tym większe prawdopodobieństwo, że poprawi się również jego forma fizyczna oraz psychiczna!