Czy słyszałeś / aś już o rasie “karelski pies na niedźwiedzie”? To prawdopodobnie jedna z łatwiejszych do zapamiętania nazw – charakterystyczna, a przy tym wskazująca na istotną funkcję, jaką rasa pełniła wiele lat temu! Karelski pies na niedźwiedzie – jak sama nazwa wskazuje – wspierał nas – ludzi w polowaniu na te silne, imponujących rozmiarów zwierzaki. Choć sam zaliczany jest do średnich pupili – wyróżnia go niesamowity instynkty łowiecki, doskonała sprawność, spryt, inteligencja i wytrzymałość. Nie bez powodu ten wyjątkowy, biało-czarny psiak nazywany bywa “fińskim myśliwym” – to czworonóg, który wymaga opiekuna o tak samo silnej osobowości jak jego, aczkolwiek – kiedy nabierze już szacunku i respektu do swojego właściciela – jest oddany, posłuszny, wspaniale odnajdujący się nie tylko wśród starszych, ale także młodszych domowników! To, o czym warto pamiętać w kontekście najważniejszych potrzeb karelskiego psa na niedźwiedzie, to przede wszystkim jego ogromna potrzeba aktywności – jeśli nie jesteś w stanie zapewnić mu dostatecznej ilości ruchu na co dzień, z całą pewnością powinieneś / powinnaś rozważyć przyjęcie pod swój dach przedstawiciela innej grupy FCI niż szpiców i psów w typie pierwotnym!
wzrost: 49-55 cm (suczka), 54-60 cm (samiec)
waga: 20-23 kg
długość życia: 11-13 lat
Skąd pochodzi karelski pies na niedźwiedzie?
Karelski pies na niedźwiedzie wywodzi się z Finlandii – chociaż w swojej nazwie posiada “niedźwiedzia”, wykorzystywany był nie tylko w polowaniach na wyżej wspomniane niedźwiedzie, ale także inne większe zwierzęta (takie jak rysie, wilki, łosie czy dziki). Chociaż wspaniała forma fizyczna to niewątpliwa zaleta psów tej nietuzinkowej rasy – bardzo istotną rolę w polowaniach odgrywa ich węch. To właśnie dzięki “pracy nosem” – mogły one tak efektywnie wspierać myśliwych podczas polowań. Dzięki swojej sprawności i wytrzymałości fizycznej – do dziś to właśnie karelski pies na niedźwiedzie uchodzi za bardzo silnego, szybkiego psa, który odnajdzie się nawet w najtrudniejszych warunkach. Nie ulega wątpliwości, że karelski pies na niedźwiedzie wykazuje duże podobieństwo do łajki rosyjskiej, od której się wywodzi – to, po czym rozpoznamy pupila tej sprytnej rasy, to przede wszystkim czarno-białe umaszczenie, muskularna budowa ciała, wywinięta nad grzbietem ogon oraz szorstki włos okrywowy. Ponieważ rasa została stworzona z myślą o polowaniu – do dziś karelski pies na niedźwiedzie uwielbia być niezależny i pewny siebie, kocha wolność, rozległe tereny leśne i aktywność we wszelkiej postaci!
Karelski pies na niedźwiedzie – jaki ma charakter?
Karelski pies na niedźwiedzie – jak na myśliwego “z prawdziwego zdarzenia” przystało – aby odnaleźć się w hierarchii rodzinnej, potrzebuje odpowiedniego szkolenia (najlepiej pod okiem profesjonalnego behawiorysty). Ze względu na swoją niezależność i pewność siebie – aby wykazywać posłuszeństwo, musi respektować swojego pana czy panią. Jego początki z innymi psami pod jednym dachem także mogą nie być łatwe – dlatego tak ważne jest, aby już od szczenięcia socjalizować psy tej wyjątkowej rasy. Karelski pies na niedźwiedzie jest niezwykle dynamiczny, energiczny, potrzebujący sporej ilości aktywności. Ponieważ chętnie przejmuje dowodzenie oraz lubi dominować nad innymi (zarówno ludźmi, jak i psami) – nie sprawdzi się w roli pierwszego psa. Aby życie pod jednym dachem z psem rasy karelski pies na niedźwiedzie było przyjemne i satysfakcjonujące dla obu stron – warto, by zajął się nim doświadczony opiekun, który stanowczo wyznaczy granice silnej, niezależnej osobowości pupila. To, co istotne w kontekście charakteru karelskiego psa na niedźwiedzie, to także jego gotowość do obrony domowników – oraz doskonałe odnajdywanie się w roli psa stróżującego.
Jakie aktywności dla karelskiego psa na niedźwiedzie?
Aktywności, które najbardziej ucieszą karelskiego psa na niedźwiedzie… to wszystkie te, które odbywają się w lesie! Pies tej interesującej rasy potrafi tropić wręcz bezszelestnie – co daje mu dużo radości i satysfakcji. Ponieważ pupil rasy karelski pies na niedźwiedzie potrzebuje wiele aktywności – i z całą pewnością nie wystarczą mu standardowe trzy spacery dziennie – warto zabierać go nie tylko do lasu, ale także zaangażować w różnego typu psie sporty. Doskonałą propozycją dla tak dynamicznego, pewnego siebie psa jak karelski pies na niedźwiedzie może okazać się tropienie użytkowe. W warunkach domowych warto zadbać o aktywności takie jak zabawa z użyciem maty węchowej czy zabawek stymulujących intelekt pupila. Niestety – jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić karelskiemu psu na niedźwiedzie odpowiedniej ilości aktywności (nie tylko tych standardowych, ale i nieco bardziej intensywnych – na przykład wycieczek po lesie czy wizyt na placach zabaw dla psów), powinniśmy rozważyć wzięcie pod swój dach pupila innej, mniej wymagającej w tym zakresie, rasy. Ponieważ podczas spacerów karelski pies na niedźwiedzie może potraktować mniejsze psy jako swoją zwierzynę – zawsze powinien być zabezpieczony smyczą oraz dobrze dopasowanymi szelkami.
Karelski pies na niedźwiedzie – jak żywić pupila tej rasy?
Ponieważ karelski pies na niedźwiedzie potrzebuje bardzo wiele różnego typu aktywności, a co za tym idzie, spala sporo kalorii każdego dnia – jego żywienie powinno dostarczać mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, w tym budującego mięśnie białka. Wybierając karmę dla swojego pupila tej intrygującej rasy – warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość mięsa w produkcie, ale także jego jakość. Na rynku znajdziemy dziś bez problemu nie tylko standardowe mięsa dla psa, takie jak kurczak, kaczka, indyk, wołowina czy łosoś, ale także nieco bardziej wymyślne – na przykład mięso z kangura. Pamiętajmy, że sama karma – chociaż może zaspokajać potrzebę psa na białko, witaminy i minerały – może nie wystarczyć. W okresie jesienno-zimowym warto suplementować psiaka (zawsze pod okiem lekarza weterynarii) – aby uchronić go przed infekcjami, związanymi ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Co więcej, smaczki dla psa także powinny obfitować w cenne dla zdrowia, formy i samopoczucia psa składniki – starajmy się kupować je zawsze w sprawdzonych i zaufanych miejscach, unikając przypadkowych marketów.
Jakie umaszczenie posiada karelski pies na niedźwiedzie?
Karelski pies na niedźwiedzie jest nie tylko psem średniej wielkości, o dosyć umięśnionej budowie ciała, ale także pięknym, czarno-białym umaszczeniu. Chociaż umaszczenie psiaków rasy karelski pies na niedźwiedzie rzeczywiście przyciąga uwagę – warto na moment przystanąć także przy odcieniach ich oczu, które mogą być zarówno brązowe, miodowe, jak i piwne. Nie ulega wątpliwości, że karelski pies na niedźwiedzie posiada niezwykle przyjemną dla oka aparycję – umaszczenie czworonoga określa się jako “czarne z brązowym połyskiem”, a elementy białe znajdują się na takich częściach ciała jak łapy, piesi, brzuch, koniec ogona czy głowa. Co istotne – pod prostymi włosami okrywowymi znajduje się miękki podszerstek, który zapewnia psu ciepło. Chociaż na ulicach miast znacznie częściej widzimy przedstawicieli małych ras w specjalnych ubraniach przeznaczonych dla psów – pamiętajmy, że psom średnim i dużym także może być nieco chłodno (szczególnie w te najbardziej mroźne dni), dlatego tak ważne jest, by ubierać pupila w płaszczyk, kurtkę czy sweter.
Karelski pies na niedźwiedzie – jak go pielęgnować?
W przeciwieństwie do aspektów takich jak chociażby szkolenie – pielęgnacja karelskiego psa na niedźwiedzie nie wymaga większego zaangażowania. Owszem – jeśli nasz psiak na skutek intensywnej aktywności wróci ze spaceru w błocie, liściach czy innych “niespodziankach”, powinniśmy naturalnie wytrzeć łapki i inne ubrudzone części czworonoga, tak aby zapewnić mu odpowiednią higienę i komfort. Ponieważ część umaszczenia naszego pupila pozostaje w kolorze białym – oczywiście będzie się ona brudzić znacznie szybciej niż partie ciemne, aczkolwiek przy użyciu ręcznika nasączonego w ciepłej wodzie, bez problemu poradzimy sobie z utrzymaniem naszego czworonożnego przyjaciela w czystości. Pamiętajmy, że znacznie lepiej jest wytrzeć psa w ten sposób – niż fundować mu kolejną kąpiel. Pupila powinniśmy kapać w odpowiednich odstępach czasu – zawsze używając do tego wysokiej jakości, naturalnych, niepodrażniających ich kosmetyków. Zadbajmy także o to, aby nasz pupil miał swój własny ręcznik, grzebień i specjalny szampon dla psów.
Dla kogo pies rasy karelski pies na niedźwiedzie?
Komu sprawdzi się karelski pies na niedźwiedzie? Nie od dzisiaj słyszy się, że czworonoga powinniśmy wybierać pod kątem… własnego charakteru! Jeśli nasze zamiłowania będą podobne do tych psich, jeśli nasz styl życia będzie odpowiadał jemu, kiedy potrzeby naszego pupila pokrywają się z naszymi – wówczas możemy być prawie pewni, że funkcjonowanie z czworonogiem pod jednym dachem będzie wspaniałą, pełną satysfakcji, przygodą! Dla kogo jest więc karelski pies na niedźwiedzie? Przede wszystkim dla osób tak bardzo żądnych przygód jak on sam! To pies dla osoby aktywnej, dynamicznej, lubiącej ruch, sport, aktywność – a przy tym umiejącej ułożyć psa, mającej doświadczenie w jego wychowaniu. Oczywiście, jeśli marzy się nam rasa karelski pies na niedźwiedzie, a przy tym nie mieliśmy wcześniej do czynienia z pupilami – powinniśmy wybrać psiaka łatwiejszego do wychowania. Pamiętajmy jednak, że wsparcie profesjonalnego behawiorysty jest nieocenione – i z jego pomocą z całą pewnością “docieranie się” z czworonogiem (szczególnie na początku) będzie prostsze i bardziej komfortowe.
Ile kosztuje szczeniak rasy karelski pies na niedźwiedzie?
Chociaż rasa karelski pies na niedźwiedzie nie jest bardzo popularna w Polsce – jak najbardziej możemy kupić ją na terenie naszego kraju. Za szczeniaka tej silnej, bystrej, kochającej aktywność rasy zapłacimy od 1000 do nawet 3000 złotych – wiele zależy od konkretnej hodowli, z jakiej decydujemy się wziąć psiaka. Pamiętajmy jednak, że – choć karelski pies na niedźwiedzie należy raczej do czworonogów mniej niż bardziej podatnych na choroby – sam zakup psa jest początkiem wielu wydatków, jakie na nas czekają na drodze wspólnego życia. Jeszcze zanim wybrany przez nas szczeniak przybędzie do naszego domu – zadbajmy o to, aby odłożyć środki na ewentualną opiekę weterynaryjną psiaka w kolejnych miesiącach i latach jego życia lub… wykupmy mu specjalne ubezpieczenie! Nie zapominajmy także o wyposażeniu wyprawki dla naszego nowego członka rodziny, która pomoże mu się odnaleźć w nowym, nieznanym dotąd otoczeniu.
Wady posiadania karelskiego psa na niedźwiedzie
Wadą – a raczej wyzwaniem, jakie niesie posiadanie tej nieco wymagającej pod niektórymi względami rasy – jest przede wszystkim silna, lubiąca dominować osobowość psiaka rasy karelski pies na niedźwiedzie. To niezależny, pewny siebie pupil, który – bez odpowiedniego wychowania i szkolenia, najlepiej pod opieką doświadczonego opiekuna psów – może “wejść nam na głowę”. Inną ważną – aczkolwiek trudną dla wielu z nas kwestią – może okazać się spora potrzeba aktywności psa. Niestety, nie każdy z nas jest w stanie pozwolić sobie na tak wiele czasu spędzanego z psem na zewnątrz – jeśli jednak, podobnie jak on, kochamy wszelkiej maści aktywności i sporty… połączy nas miłość nie tylko ruchu! Pamiętajmy, że – niezależnie od tego jaką rasę psa finalnie wybierzemy dla siebie – do przyjęcia każdej z nich powinniśmy odpowiednio się przygotować, konsultując wątpliwości i pytania z behawiorystą oraz edukując się na własną rękę, chociażby poprzez czytanie eksperckich książek i blogów o “psiej” tematyce.
Zalety posiadania karelskiego psa na niedźwiedzie
Pomijając fakt, że życie z każdy psiakiem pod jednym dachem jest niesamowitą przygodą na całe życie – to właśnie ta wyjątkowa rasa zapewni nam mnóstwo pozytywnej energii na co dzień! To doskonały towarzysz codziennych aktywności, bardzo przywiązany do swojej rodziny, gotów obronić ją przed niebezpieczeństwem. Co ciekawe, karelski pies na niedźwiedzie świetnie dogaduje się z dziećmi – chociaż może mieć kłopot z komunikacją z innymi, szczególnie mniejszymi psiakami… nie jest to niemożliwe! Karelski pies na niedźwiedzie odnajdzie się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu – jeśli poświęcimy mu wystarczającą ilość czasu, uwagi i zaangażowania, nasza relacja może stać się lekka, łatwa i przyjemna na co dzień!
Karelski pies na niedźwiedzie – podsumowanie
Nie bez powodu karelski pies na niedźwiedzie nazywany bywa “fińskim myśliwym” – to psiak, który posiada w sobie ogromny instynkt, lojalność wobec ukochanych domowników, inteligencję i spryt. To pupil, który części z nas może sprawiać problemy wychowawcze – ze względu na swoją pewność siebie i niezależność. Niech jednak te cechy nie zniechęcają nas do wzięcia pod swój dach tego pięknego, energicznego psa! Jego pozytywna energia, jaką wnosi do domu – wynagrodzi nam nawet najtrudniejsze dni! Niewątpliwym atutem tej wyjątkowej rasy jest jej stosunkowo nieduża cena (w porównaniu do czworonogów innych ras), łatwość w żywieniu i pielęgnacji – oraz umiejętność dostosowania się do każdych warunków!