Po czym najłatwiej jest poznać psiaka wyjątkowej rasy jaką jest nagi pies meksykański? Oczywiście – po braku owłosienia! Chociaż na pierwszy rzut oka nagi pies meksykański może wydawać się nieco groźny, a co za tym idzie – budzić respekt, w rzeczywistości jest niezwykle przyjaznym, eleganckim w ruchu, pełnym temperamentu psem. Xoloitzcuintle – bo tak nazywany bywa nagi pies meksykański – nie jest co prawda zbyt popularny w Polsce (znacznie popularniejszym psem bez sierści jest chociażby chiński grzywacz), jednak nie da się ukryć, że to interesujący czworonóg, który od samego początku skupia uwagę innych – już samą swoją aparycją! Co ciekawe, pierwsze suczki odmiany standard (nagi pies meksykański występuje w trzech wielkościach – standardowej, średniej i miniaturowej) sprowadzono do naszego kraju w 1999 roku z Moskwy. Suczki urodziły 9 szczeniąt – z czego czwórka z nich była… owłosiona! Co warto wiedzieć o tej fascynującej rasie, jak dbać o psa bezwłosego oraz na jakie cechy charakteru xoloitzcuintle’a warto zwrócić uwagę, aby wychowanie pupila odbywało się bez większych komplikacji? Przychodzimy z pomocą!
wzrost: 40-60 cm (odmiana standardowa, tak zwana “duża”),
36-45 cm (odmiana średnia),
25-35 cm (odmiana miniaturowa)
waga: 3-25 kg (w zależności od odmiany)
długość życia: 12-15 lat
Nagi pies meksykański – co o nim wiemy?
Historia nagiego psa meksykańskiego to zrównoważony, a zarazem pełen energii psiak – którego historia może budzić spore kontrowersje. Mięso nagich psów meksykańskich spożywano niegdyś w ramach różnego rodzaju rytuałów i obrzędów – spożywała je ludność tubylcza (co doprowadziło niemalże do wyginięcia rasy). Według dawnych wierzeń – to właśnie pies tej wyjątkowej rasy miał a zadanie przeprowadzać dusze zmarłych na drugą stronę. Nierzadko nagie psy meksykańskie wkładano też do grobów Indian plemienia Otomi. Chociaż dziś tego typu podejście do zwierząt i ich traktowanie u wielu z nas powoduje ciarki – psy tej inteligentnej, przyjaznej rasy musiały wiele znieść, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym są dzisiaj (a więc w miejscach, gdzie domownicy je szanują, nie robią im krzywdy, gdzie są kochane i doceniane na co dzień).
Skąd pochodzi nagi pies meksykański?
Nazwa nietuzinkowej, zwracającej uwagę rasy jaką jest xoloitzcuintle pochodzi od słowa “xolotl” – określającego boga, którego zwykle przedstawiano w formie ludzkiego szkieletu z głową psa. Według wierzeń Azteków i plemion pokrewnych – xolotl był strażnikiem podziemnego świata, z kolei jego pies… jego własnym ucieleśnieniem na ziemi! Być może już tamten czas wskazywał na wyjątkowość rasy nagi pies meksykański – nie tylko ze względu na charakterystyczny brak sierści, ale także oryginalną osobowość. Nagiego psa meksykańskiego oficjalnie uznano w 1956 roku, a dziś w naszym kraju funkcjonuje zaledwie… jedna hodowla tej rasy! Ciekawostką jest, że owłosione psy tej rasy nie mogą brać udziału w wystawach, a temperatura ciała psa xoloitzcuintle’a jest dokładnie taka sama jak w przypadku psów owłosionych!
Jak zachowuje się nagi pies meksykański?
Jeśli chodzi o osobowość nagiego psa meksykańskiego – bez wątpienia jest to czworonóg opanowany, spokojny, lubiący spędzać czas w terenie. Nagi pies meksykański lubi aktywność – dlatego też nie powinniśmy decydować się na przyjęcie tego psiaka pod swój dach, jeśli należymy do domatorów. Dzięki temu, że nie wykazuje agresji – jest doskonałym towarzyszem na co dzień. Jeśli nagi pies meksykański okazuje się być agresywny lub (wręcz przeciwnie) jest nieco bojaźliwy – naturalnie nie może brać udziału w wystawach. Decydując się na odmianę standardową (dużą) i średnią – z powodzeniem wykorzystamy tego wspaniałego psa do stróżowania (nagi pies meksykański jest bardzo czujny i skupiony!). W stosunku do osób obcych – raczej zdystansowany, ufający swoim opiekunom (szczególnie jednemu, wybranemu przez siebie “ulubieńcowi”).
Jak szkolić nagiego psa meksykańskiego?
Warto wiedzieć, że nagi pies meksykański należy do grupy psów pierwotnych – co oznacza, że posiada silny charakter oraz naturalną zdolność do zjednywania sobie członków rodziny. To pies, który lubi i chce się szkolić – szczególnie wtedy, kiedy od początku uczymy go pewnych zachowań. Niezależnie od rasy – jeśli już w okresie szczenięctwa zaniedbamy tę bardzo istotną kwestie – szkolenie w czasie późniejszym może być już większym wyzwaniem. Warto wiedzieć, że psy rasy nagi pies meksykański nie mają skłonności do tego by włóczyć się czy niszczyć rzeczy – nie lubią jednak samotności, która (w skrajnych przypadkach) może doprowadzić ich do frustracji. Szczególny szacunek wśród psów tej wyjątkowej rasy ma wybrany przez nich opiekun (którego darzą wybitną sympatią), najczęściej słuchają się też behawiorystów, którzy doskonale wiedzą jak podejść do psów ras pierwotnych – a więc czworonogów o silnej, wyrazistej osobowości.
Dla kogo pies rasy nagi pies meksykański?
Nagi pies meksykański z całą pewnością najlepiej sprawdzi się opiekunom doświadczonym, z odpowiednią wiedzą, którzy nie boją się wyzwań. Mowa tu nie tylko o wychowaniu czy szkoleniu psa tej ciekawej rasy, ale także dbałości o jego skórę – którą należy między innymi chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kiedy osoba niedoświadczona, nieznająca specyfiki danej rasy mimo to decyduje się na wzięcie psiaka z hodowli – powinna liczyć się z tym, że codzienność z czworonogiem może ją przerosnąć. Unikajmy tego typu sytuacji nie tylko ze względu na trudności w codziennym funkcjonowaniu (zarówno dla opiekuna jak i psa, który – bez opiekuna, do którego żywi szacunek – może wykazywać niepokój i zagubienie), ale także po to, aby zminimalizować przykre sytuacje, podczas których opieka nad psiakiem okazuje się być na tyle skomplikowana i problematyczna, że w ostateczności trafiają one do schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Czym karmić nagiego psa meksykańskiego?
To o czym warto wiedzieć w kontekście żywienia nagiego psa meksykańskiego to fakt, że w chłodne dni – na przykład w okresie jesienno-zimowym – aby nasz czworonóg mógł utrzymać odpowiednią temperaturę ciało, należy karmić go nieco bardziej kalorycznie niż wiosną czy latem. Metabolizm psów bezwłosych zwykle jest szybszy niż tych innych ras – ze względu na to, że większa część energii jaką pupil pozyskał z pokarmu, wykorzystywana jest w celu ogrzania ciała psa. Dobrym pomysłem w przypadku psów rasy xoloitzcuintle jest BARF bądź karma (sucha lub mokra), którą raz na jakiś czas warto wesprzeć odpowiednią suplementacją – zawsze pod okiem doświadczonego lekarza weterynarii. Co ciekawe, jedną z najpopularniejszych chorób, jakie dotykają psy tej rasy jest genetycznie uwarunkowana utrata zębów – co należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o formie w jakiej podamy posiłek naszemu czworonogowi.
Wygląd nagiego psa meksykańskiego
Nagi pies meksykański może mieć stosunkowo różnorodny wygląd – poczynając od rozmiaru psa, aż po jego umaszczenie. Skóra pupila tej interesującej rasy jest gładka, ciepła, przyjemna w dotyku – nagi pies meksykański ma jednak włosy na ogonie i łapach (które są – o dziwo – szorstkie). Umaszczenie psiaka może być czarno-szare, czarne, ciemnoszare, łupkowo-szare, wątrobiane, rude, a nawet blond. Wielkość psa waha się z kolei od 25 centymetrów (w odmianie miniaturowej) aż do 60 (w przypadku standardowej odmiany). Charakterystyczny wygląd psa sprawia, że – nawet jeśli umaszczenia psiaka obejmie niechciane plamy na skórze – nagi pies meksykański prezentuje się imponująco, wykazując przy tym grację i elegancję w każdym swoim ruchu!
Jak wybrać krem dla psa?
Nie wszystkie rasy psów potrzebują systematycznego nawilżenia – jednak nagi pies meksykański jak najbardziej! Psiakom tej rasy smarujemy nie tylko łapy czy nos, ale nakładamy produkt nawilżający na skórę – robimy to dokładnie (tak, aby kosmetyk znalazł się w każdym miejscu na skórze czworonoga – w innym wypadku pies może doświadczyć oparzenia słonecznego czy zaczerwieniania związanego z niską temperaturą). Dobry krem nawilżający dla psa bez problemu znajdziemy w sklepach zoologicznych – najczęściej tych internetowych, ponieważ w lokalnych, stacjonarnych punktach dział kosmetyczny dla zwierząt zwykle ogranicza się do możliwości zakupu szamponu czy odżywki dla pupila. Jakich składników szukać w profesjonalnym kremie dla czworonoga? Wszystkich tych, które zapewnią mu nawilżenie i natłuszczenie skóry – a więc lanoliny, masła shea czy niektórych olejków. Pamiętajmy, by na produktach pielęgnacyjnych dla zwierząt nie oszczędzać – jeśli wybierzemy najtańszy z nich o niesprawdzonym składzie, prawdopodobnie nasz pies nie będzie go tolerował (co więcej, może “nabawić się” uciążliwej wysypki!).
Ubranie dla psa – które kupić?
W dzisiejszych czasach – kiedy świadomość na temat potrzeb psów wzrasta – zakup ubranek dla czworonogów (szczególnie na czas chłodniejszych dni) – wielu z nas wydaje się oczywisty. Jak jednak wybrać ubranie, aby rzeczywiście mogło posłużyć naszemu bezwłosemu psu przez dłuży czas? Przede wszystkim – zwróćmy uwagę na materiał z jakiego została wykonana kamizelka, kurtka czy sweterek dla czworonoga. Jeśli jest to tkanina sztywna, “nieoddychająca” czy odzież bez dodatkowej warstwy ocieplającej – lepiej będzie zainwestować w inny produkt. Chociaż ceny ubranek dla zwierząt mogą się wahać od nawet kilku złotych do kilkuset – warto mieć na uwadze, że wykonanie porządnego płaszcza czy bluzy kosztuje, a jeśli dodatkowo na ubraniu znajduje się ciekawy motyw czy nazwa marki… prawdopodobnie będzie trzeba zapłacić za nie nieco więcej! Ile ubrań w swojej garderobie powinien posiadać nasz pies? Tyle, aby spokojnie starczyło mu ich na każdy dzień. Jeśli mamy tylko jedną kurteczkę czy sweter – koniecznie zaopatrzmy się w kolejne (tak, by w przypadku prania nasz nagi meksykański pies czy inny bezwłosy pupil nie musiał marznąć podczas spaceru).
Zalety posiadania nagiego psa meksykańskiego
Posiadanie nagiego psa meksykańskiego niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to rzadko spotykana w Polsce rasa, której rozmiar osoby decydujące się na tego oryginalnego pupila – mogą dobrać jego wielkość (na przykład pod kątem swojej sytuacji mieszkaniowej). Oczywistym jest, że w mniejszym mieszkaniu znacznie lepiej odnajdzie się odmiana miniaturowa czy średnia od standardowej – z kolei dom z ogrodem wspaniale sprawdzi się w przypadku największego z nagich psów meksykańskich. To bystry, czujny i łagodny pies – który sprawdzi się zarówno w roli stróża, jak i psa – towarzysza. Jego elegancka aparycja i chód w połączeniu ze spokojem jaki wykazuje sprawia, że jest to psiak, któremu nie sposób odmówić klasy i ułożenia. Co ciekawe, nagie psy meksykańskie nie szczekają bez powodu – co spodoba się osobom, które obawiają się komentarzy mieszkających za ścianą sąsiadów!
Wady posiadania psa rasy nagi pies meksykański
W kontekście posiadania psów jakiejkolwiek rasy trudno mówić o wadach – to raczej wyzwania, trudności, jakie mogą pojawić się w życiu codziennych, a które chętnie podejmuje szereg odpowiedzialnych, troskliwych właścicieli czworonogów. W przypadku nagiego psa meksykańskiego jednym z największych wyzwań jest jego pielęgnacja – nie tylko ochrona delikatnej skóry psiaka przed promieniami słonecznymi, ale także właściwe jej nawilżenie (najlepiej po każdej kąpieli pupila). W okresie jesienno-zimowym powinno się nie tylko nieco inaczej karmić psiaka, ale także zapewnić mu odpowiednią odzież ochronną dla psów. Co więcej, niezależny, silny charakter psiaka może okazać się zbyt skomplikowany w ułożeniu dla osób, które dopiero co rozpoczęły swoją przygodę z przyjęciem czworonoga pod swój dach. Na szczęście – przy pomocy odpowiedniego behawiorysty – wychowanie i szkolenie nawet najbardziej wymagającego pupila może okazać się świetną zabawą!
Nagi pies meksykański – podsumowanie
Jeśli szukasz aktywnego psa nietuzinkowej rasy, który zachwyci Cię swoim spokojem, czujnością, umiejętnością skoncentrowania się na celu, a przy tym lubiącego zabawę – bez wątpienia nagi pies meksykański jest dla Ciebie! Chociaż pies jest trudno dostępny w Polsce – jak najbardziej nabycie go w hodowli w naszym kraju jest możliwe. Szczenię tej wyjątkowej rasy może kosztować do 5000 złotych – jednak to niejedyny koszt jaki musimy ponieść, chcąc opiekować się nagim psem meksykańskim. Codzienność z tym charakterystycznym pupilem to także stałe wydatki na ubrania dla psów (jesienią i zimą) oraz kosmetyki nawilżające (do regularnej pielęgnacji skóry psiaka). Chociaż psy nie należą do najbardziej chorowitych – nierzadko urazy mechaniczne oraz związane z warunkami atmosferycznymi “odbijają się” na jego skórze, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić jej nie tylko właściwą higienę, ale także nawilżenie profesjonalnymi kosmetykami dla zwierząt!