Czy zastanawiałeś / aś się kiedykolwiek które rasy psów osiągają najdłuższy czas trwania życia? Chociaż na długość życia psa zależy od mnóstwa czynników, na które mamy wpływ – na przykład jego odpowiedniego żywienia – każda rasa to określone geny, a więc predyspozycje zdrowotne, które niewątpliwie rzutują na fakt, jak długo dany pupil będzie z nami. Jak (niestety) sporo z nas wie – moment pożegnania pupila jest jednym z najtrudniejszym w życiu, funkcjonując z psem pod jednym dachem warto skupić się nad tym, co zrobić, aby nasz czworonożny przyjaciel rzeczywiście pozostawał z nami jak najdłużej. Dzisiaj przedstawiamy kilka nietuzinkowych ras – słynących z najdłuższego czasu trwania życia! Jakie rasy żyją najdłużej, które wybrać, by móc cieszyć się swoim czworonogiem jak najdłużej oraz jaki czas życia psa uznawany jest za stosunkowo niekrótki? Przychodzimy z pomocą!

Które psy żyją najdłużej?

Psiaki, które żyją najdłużej to pupile… zdrowe i szczęśliwe – to jasne! Jednak genetyka, a co za tym idzie – specyfika danej rasy – również ma tu ogromne znaczenie. Niejednokrotnie przyszli opiekunowie psiaków – przy wyborze rasy swojego pupila – kierują się właśnie tym, aby czworonożny przyjaciel mógł pozostać z nimi jak najdłużej (wiedząc jak bardzo intensywna potrafi być więź psa z człowiekiem). Do psiaków, żyjących najdłużej, zaliczyć można między innymi znanego nam wszystkim dobrze jamnika, chihuahuę, shih tzu oraz pudla – pamiętajmy jednak, że same geny to zaledwie “baza” do długiego życia. Jeśli odpowiednio nie zajmiemy się naszym czworonogiem, nie zapewnimy mu bezpieczeństwa, dostępu do opieki weterynaryjnej, właściwej dawki aktywności i zbilansowanej, zdrowej diety – nawet rasy słynące z “długowieczności” mogą żyć zaledwie kilka lat.

pudel uśmiecha się

Długie życia psa – co to oznacza?

Co oznacza “długie życie psa”? Czy mówimy tu o kilku, kilkunastu, a może kilkudziesięciu latach? Wspomniane wyżej rasy – zaliczane do tych najdłużej żyjących – żyją zwykle lat kilkanaście, jednak chociażby chihuahua czy jamnik mogą dożywać nawet dwudziestu lat. Jamnik maksymalnie żyje osiemnaście lat (co w porównaniu z psami większych ras, żyjących najczęściej koło 10 lat, wciąż jest bardzo długim czasem trwania życia) – podobnie jak pudle, które także mogą dożywać ludzkiej pełnoletności. Niedużych rozmiarów shih tzu może żyć nawet dwadzieścia lat – to dobra wiadomość dla osób, które poszukują rasy, która wychowa się z dzieckiem, będzie towarzyszyć mu zarówno we wczesnym dzieciństwie, okresie nastoletnim, jak i w początkach dorosłości. To właśnie relacja człowieka z psem określana jest jako jedna z najpiękniejszych, jakie można poznać w swoim życiu – co sprawia, że rozstanie z psem, spowodowane jego odejście, jest dla wielu z nas tak trudne i bolesne.

Długość życia psa – czy 15 lat to dużo?

Zapoznając się z informacjami na temat poszczególnych ras psów – bardzo szybko możemy zauważyć, że sporo z nich żyje do piętnastu lat. Dobrym przykładem jest chociażby lubiany przez rodziny beagle czy jack russell terrier (dożywający maksymalnie szesnastu lat). Tak czy inaczej – całkiem sporo ras psów oscyluje wokół piętnastu lat życia, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze psiakom udaje się dożyć swojego maksymalnego wieku (na skutek chociażby chorób czy wypadków). Aby umożliwić psu jak najlepsze, najbardziej bezpieczne życie w dobrym zdrowiu – już w okresie szczenięcym warto rozważyć możliwość zakupu polisy ubezpieczeniowej dla czworonoga, która w razie konieczności zakupu leków, odbycia operacji czy przystąpienia do nierzadko kosztownych badań, umożliwi nam zakup poszczególnej usługi w gabinecie weterynaryjnym. Nie jest tajemnicą, że psy mniejszych ras żyją dłużej niż psiaki ras dużych – które stają się psimi seniorami już w wieku ośmiu czy dziewięciu lat.

Bluey – pies, który żył najdłużej!

Na szczególną uwagę w kontekście tematu długości psiego życia zasługuje przykład Bluey’a – psiaka, który dożył aż dwadzieścia dziewięć lat i sto sześćdziesiąt dni! To psiak, który całe życie spędził w Australii, a urodził się lata temu – bo w 1910 roku. To właśnie on znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa – pokazując, że życie z czworonogiem może być nie tylko piękną, ale i długą przygodą! Najgorsze co możemy zrobić to rezygnować ze spełnienia ze swojego marzenia o posiadaniu psiaka ze względu na lęk przed tym, co nieuchronne – jego śmiercią. Niezależnie od tego przez jaki czas będzie towarzyszył nam nasz pupil – z cała pewnością pozostawi po sobie piękne, wartościowe wspomnienia oraz poczucie, że naprawdę byliśmy przez niego uwielbiani i kochani!

shih tzu podczas zabawy na podwórku

Jak wydłużyć życie swojego psa?

Czy życie psa w jakikolwiek sposób da się wydłużyć? Tak – poprzez okazywanie mu jak najwięcej uwagi, zaangażowania, miłości! Psiaki, które chowają się w kochającym i ciepłym domu – wyrastają na szczęśliwe, radosne psy, które bardzo chętnie “odwdzięczają się” nam swoją bliskością. Jeśli zastanawiasz się co możesz zrobić, aby poprawić długość życia swojego czworonożnego przyjaciela – sprawdź skład jego karmy, a jeśli nie zapewnia mu ona wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych, koniecznie ją zmień (warto zrobić to, konsultując się z weterynarzem prowadzącym naszego pupila). Zaangażuj się też w codzienne spacery i inne aktywności psiaka – nieco je wydłużając, ucząc się czerpać z nich przyjemność. Niestety – wielu z nas traktuje spacery jako przykry obowiązek, rutynę, którą należy po prostu “odbębnić”. Jeśli my sami, w pędzie codzienności, nie jesteśmy w stanie wyjść na spokojny, długi spacer z psem – zastanówmy się nad skorzystaniem ze wsparcia doświadczonego petsittera.

Psy, które żyją najdłużej – podsumowanie

Jeśli zależy Ci na psiaku, który przeżyje wraz z Tobą piętnaście, szesnaście, osiemnaście, a może nawet i dwadzieścia lat – koniecznie postaw na rasy takie jak pudel, jamnik, chihuahua czy shih tzu. Pamiętaj jednak, że bardzo wiele w kontekście długości życia czworonoga zależy od Ciebie – zapewniając mu bezpieczne, spokojne życie, możesz liczyć na dożycie przez niego nawet maksymalnego wieku, przypisywanego danej rasie! Jako kochający, odpowiedzialni za swoich psich przyjaciół opiekunowie, chcemy “przychylić im gwiazdki z nieba” – i nie ma w tym nic dziwnego! Im więcej czasu, zaangażowania i uwagi poświęcimy naszym pupilom – tym większe prawdopodobieństwo, że będą z nami niezwykle długo, a okazując im miłość na co dzień, nasza relacja stanie się jeszcze piękniejsza!

A Ty, w jaki sposób naturalnie starasz się wydłużać życie swojego czworonoga?