Wybór konkretnej rasy psa bądź podjęcie decyzji o przyjęciu kundelka czy mieszańca pod swój dach to jedna z najważniejszych decyzji, jaka czeka na nas na wspólnej drodze życia z psem. Dlaczego to właśnie ten początkowy moment jest tak istotny, tak bardzo rzutujący na wszystkie pozostałe? Ponieważ niewłaściwy dobór rasy pod katem naszego stylu życia, potrzeb i oczekiwań może skutkować frustracją, brakiem satysfakcji, a przede wszystkim problemami relacyjnymi na linii opiekun – pies. Jeśli osoba aktywna zdecyduje się na rasę, która znacznie lepiej odnajdzie się w domu miłośnika odpoczynku na kanapie – zarówno właściciel pupila, jak i sam pupil będzie zniechęcony, zawiedziony, a i nierzadko przemęczony (gdy opiekun będzie za wszelką cenę chciał zaangażować go w różnego typu aktywności). Zanim więc zdecydujemy się na konkretną rasę psa – zapoznajmy się z najważniejszymi informacjami na jej temat, a dopiero następnie, bez presji i pośpiechu, dokonajmy tego istotnego wyboru.

bokser w górach z opiekunką

Jaka rasa dla osób aktywnych?

Jeśli od swojego przyszłego psiaka oczekujesz gotowości do różnego typu aktywności fizycznych – ponieważ sam / a je uwielbiasz! – powinieneś / aś wziąć pod uwagę możliwości i preferencji swojego psa. Co to oznacza w praktyce? To, że psiak jest w stanie pokonać z Tobą kilka, a nawet kilkanaście kilometrów dziennie, spędzać ogrom wolnego czasu na świeżym powietrzu, jeździć na wycieczki w góry czy do lasu – nie oznacza to, że sprawia mu to radość i przyjemność. Twój pies – ze względu na lojalność wobec Ciebie – może towarzyszyć Ci w tych wszystkich aktywnościach, co nie oznacza, że jego zdrowie na tym nie ucierpi. To jeden z wielu powodów, dla których warto dopasować rasę pod swoje oczekiwania wobec niej – jeśli prowadzisz aktywny styl życia, bycie domatorem jest Ci obce, a Twoje wyobrażenie o relacji z psem dotyczy Waszych wspólnych wypadów oraz sportowych wyzwań, koniecznie postaw na te czworonogi, które potrzebują sporej ilości aktywności fizycznej i które… będą w stanie dotrzymać Ci kroku!

Labrador – pupil dla aktywnych!

Jedną z najpopularniejszych ras, polecanych miłośnikom różnego typu aktywności, jest oczywiście znany i lubiany labrador. To psiak, którego predyspozycje – na czele z gotowością do aktywności sportowych, dużą wytrzymałością i motywacją do działania – sprawiają, że jest ceniony nie tylko jako wierny towarzysz rodziny (uwielbiający także dzieci!), ale również w roli psa – przewodnika czy czworonoga, biorącego udział w akcjach ratunkowych. Decydując się na uroczego labradora – możesz mieć pewność, że wspólnie spędzony aktywnie czas będzie dla niego nie lada przyjemnością (co nie oznacza, że nie lubi on też odpoczywać w warunkach domowych!). Nawet jeśli Twoim czworonogiem okaże się być prawdziwy „wulkan energii” – pamiętaj o skutecznej regeneracji w postaci odpowiedniej ilości snu. Swojego aktywnego labradora możesz wzmocnić też suplementami – lub smaczkami z dodatkiem cennych składników odżywczych, na przykład tych wspierających funkcjonowanie ścięgien i stawów. Chociaż decyzja o przyjęciu aktywnego pupila niesie ze sobą całe mnóstwo pozytywnych chwil – warto pamiętać o tym, że im więcej intensywnych aktywności podejmuje Twój psiak, tym większe ryzyko wystąpienia kontuzji.

Miłośnik aktywności – owczarek niemiecki!

Kolejną polecaną osobom aktywnym rasą jest owczarek niemiecki – podobnie jak labrador, czynnie uczestniczący w różnego typu akcjach wspierających funkcjonowanie człowieka, na przykład podczas pracy w policji. Chociaż nie jest regułą, że to duże rasy psów najbardziej odpowiadać będą miłośnikom aktywności i sportu – rzeczywiście, im większy pies, tym więcej ruchu będzie potrzebował na co dzień. Nie oznacza to jednak, że małe i średnie psy nie nadadzą się do domu pełnego aktywności – dobrym przykładem jest niedużych rozmiarów chihuahua, która należy do grona najbardziej dynamicznych, żywiołowych ras. Oczywiście – choć chihuahua to jeden z tych psiaków, których wszędzie jest pełno – nie przebiegniemy z nią żadnego poważnego dystansu, nie będziemy wędrować po górach czy udawać się na bardzo intensywne spacery. Pamiętajmy, że kluczową kwestią w zachowaniu dobrego zdrowia nie tylko naszego owczarka, ale i każdej innej rasy, jest racjonalne żywienie – na przykład poprzez stosowanie diety BARF oraz wybór pełnowartościowej karmy na bazie jakościowego mięsa.

owczarek niemiecki podczas aktywności

Husky – pies dla osób aktywnych?

Nie da się ukryć, że największym sympatykiem zimowych aktywności jest syberian husky – któremu naturalne predyspozycje pozwalają na spędzanie długich, jesienno-zimowych dni, na zewnątrz. Chociaż latem (szczególnie w czasie upałów) aktywności z husky mogą być dość ograniczone – zimą nie ma sobie równych! Zabawy na śniegu z przedstawicielem tej wyjątkowej rasy, wspólny jogging czy szkolenie na przydomowym podwórku mogą mieść ze sobą mnóstwo radości – o ile sami dobrze znosimy niskie temperatury. Jeśli zarówno labrador, owczarek niemiecki jak i – równie sporych rozmiarów husky – są zbyt dużymi psami dla Ciebie (chociażby ze względu na warunki mieszkaniowe), postaw na dynamicznego boksera, który (ubrany w specjalną odzież dla psów) poradzi sobie nawet w bardzo chłodne, aktywne wieczory. Jeśli łapy Twojego psiaka – na skutek zimowych spacerów, zabaw i uprawiania sportu – ulegają podrażnieniom poprzez sypaną na chodniki sól, zadbaj o stosowanie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego delikatną skórę czworonoga w tym miejscu.

Pies dla aktywnych – podsumowanie

Jeśli szukasz psa, który – tak jak Ty – będzie z przyjemnością oddawał się różnego typu aktywnościom fizycznym, postaw na sporych rozmiarów psiaki o eleganckiej, smukłej budowie ciała. Decyzja o przyjęciu pod swój dach nieco bardziej masywnego czworonoga, o bardziej zbitej budowie – nie oznacza, że będzie to psiak mniej skłonny do podejmowania intensywnych spacerów, wycieczek czy wspólnych tras biegowych, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę, że każda rasa psa ma swoje indywidualne zapotrzebowania na ruch (a zarówno przesadzanie z nim w jedną, jak i drugą stronę, może spowodować problemy zdrowotne i emocjonalne psiaka). Niezależnie od tego czy decydujemy się na wzięcie psa z hodowli, schroniska czy stworzenie mu domu tymczasowego – dowiedzmy się czy jego potrzeby i oczekiwania pasują do stylu życia, jaki na co dzień prowadzimy.