Nie od dziś wiadomo, że rasę psa powinniśmy wybierać ze względu na wiele istotnych czynników – jednym z nich jest oczywiście tryb życia jaki prowadzimy na co dzień. Innego typu psiak sprawdzi się osobie aktywnej, uwielbiającej sport, będącej w ciągłym ruchu (oraz otwartej na to, aby spędzać czas w ten sposób ze swoim czworonogiem), inny – osobie spokojnej, przebywającej często w domu, preferującej odpoczynek bierny, a nie czynny. Dlaczego dobór rasy psa pod tym katem jest tak istotny? Ponieważ zarówno sytuacja, w której zapewniamy psu zbyt dużo (i zbyt intensywnej) aktywności, jak i za mało ruchu – negatywnie wpływa na jego zdrowie, formę oraz samopoczucie. Nasz psiak – aby móc maksymalnie cieszyć się życiem – powinien mieć dokładnie tyle aktywności ile potrzebuje. Jeśli marzysz o życiu pod jednym dachem z czworonożnym przyjacielem, a przy tym nie lubisz poświęcać wiele czasu na spacery, wycieczki czy innego typu aktywności – koniecznie sprawdź jakie rasy preferują podobny do Twojego sposób spędzania czasu!

kobieta odpoczywa z opiekunką

Mops – pies dla domatora?

Jakie cechy powinien posiadać w sobie idealny pies dla domatora? Przede wszystkim – powinien, tak jak on, lubić odpoczynek i zabawę w domu. Doskonały psiak dla osób ceniących sobie czas spędzany w „ognisku domowym” zwykle jest niewielkich rozmiarów, nie potrzebuje „wyszaleć się” na placu zabaw czy wybiegu, a przy tym jest rasą spokojną, nieco rozleniwioną. Wypoczynek w łóżku, wspólne leżenie na kanapie, głaskanie czy inne pieszczoty to aktywności, które ceni sobie chociażby mops – którego wielu z nas uważa za jedną z najbardziej uroczych psiaków! Decydując się na spokojnego, stonowanego mopsa – zwróćmy uwagę na to, aby nasz szczeniaczek pochodził z oficjalnie zarejestrowanej, zaufanej hodowli (dzięki czemu spada ryzyko chorób wśród tych psiaków, szczególnie tych spowodowanych anatomicznym skróceniem szyi. Bez wątpienia to właśnie czarujące mopsy potrzebują całkiem niewiele aktywności, aby wieść szczęśliwe, satysfakcjonujące życie ze swoim ukochanym opiekunem (także w niewielkim mieszkaniu!).

Czy maltańczyk to pies dla domatora?

Czy pies dla domatora oznacza psiaka niewielkich rozmiarów? I tak, i nie. Rzeczywiście, większość małych ras naturalnie potrzebuje mniej aktywności fizycznej od psów średnich czy dużych, jednak nie jest to żadna reguła. Niektóre małe rasy są na tyle żywiołowe i pełne energii, że na pewno nie odnajdą się w domu z osobą spokojną, nielubiącą wychodzić na długie i intensywne spacery – dlatego wybierając pupila dla siebie i swojej rodziny, warto zwrócić uwagę na jego indywidualne cechy i potrzeby. Jednym z czworonogów doskonale nadających się dla domatorów jest maltańczyk – kojarzony głównie ze względu na swoją uroczą aparycję w postaci białej, aksamitnej sierści i ciemnobrązowych oczu. Maltańczyki rzeczywiście nie potrzebują sporych aktywności, lubią jednak zabawę – dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie zabawki do tego, aby mogły efektywnie spędzać czas w domu. I choć maltańczyki – podobnie jak inne rasy – potrzebują standardowych trzech spacerów dziennie, nie muszą być one zbyt długie, aby zaspokoić ich podstawowe potrzeby ruchu (i nie tylko!).

Pupil dla domatora – shih tzu

Innym czworonogiem, który bez problemu odnajdzie się w domu z domatorem jest niewielki shih tzu. Chociaż psiaki tej rasy rzeczywiście nie potrzebują spędzać wiele czasu na zewnątrz – bardzo cenią sobie chwile, spędzone z ukochanym opiekunem. Bez wątpienia to, co cieszy psy tej wyjątkowej rasy to dom pełen pozytywnej energii, płynącej od domowników – wobec których są niezwykle przywiązane. Co stanie się w przypadku, kiedy osoba aktywna wybierze rasę, która nie wymaga zbyt wiele ruchu? W takich okolicznościach może dojść do obopólnej frustracji – opiekuna, który liczy na wycieczki i aktywności sportowe ze swoim psem (a których od niego nie otrzymuje), jak i psiaka, który stanie się zniechęcony i zmęczony. Oczywiście, uprawiając sporty na zewnątrz nie musimy angażować w nie psa, jednak zwykle oznacza to przebywanie psiaka samego w domu lub pod opieką innych domowników czy coraz popularniejszego w Polsce petsittera – co uniemożliwia nam regularne budowanie relacji ze swoim czworonogiem.

pies małej rasy dla domatora

Jaką rasę dla domatora wybrać?

Wybór rasy psa to ważny moment – dlatego do podjęcia tej niezwykle istotnej decyzji powinniśmy podejść na spokojnie. Nie spieszmy się, porozmawiajmy ze wszystkimi członkami rodziny (ponieważ może okazać się, że o ile my sami jesteśmy domatorami – bliskie nam osoby zadeklarują gotowość do sporej aktywności w ciągu dnia z pupilem), rozważmy „za” i „przeciw”, a dopiero następnie skontaktujmy się z hodowlą, schroniskiem czy też fundacją. Niestety – co roku bardzo wiele osób podejmuje decyzję o przyjęciu psiaka pod swój dach pochopnie, co nierzadko skutkuje oddaniem go właśnie do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Co istotne – nie ulegajmy też presji. Nawet jeśli nasi znajomi posiadają psa danej rasy, a nam wydaje się, że „znamy ją jak własną kieszeń” – wcale nie musi tak być. Na długo przed wyborem określonej rasy – zadbajmy także o odpowiednią edukację na temat konkretnych grup psiaków, którą możemy czerpać chociażby z książek czy blogów tematycznych o psach.

Pies dla domatora – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedni dla domatora czworonóg powinien być, po prostu… podobny do niego! Mowa oczywiście o podobieństwie temperamentów – ponieważ to właśnie tego typu dopasowanie osobowościowe sprawia, że życie z pupilem pod jednym dachem jest dla obu stron przyjemne i wartościowe. Niezależnie od tego czy decydujemy się na wzięcie psa z hodowli, schroniska czy zapewnienie mu domu tymczasowego – mierzmy siły na zamiary! Im bardziej dopasujemy rasę psa pod swój styl życia – tym większe prawdopodobieństwo, że szybciej przyzwyczaimy się do nowej sytuacji, jaka są początki wspólnego życia z czworonogiem. Oczywiście, nasz tryb funkcjonowanie może zmienić się w każdej chwili – na przykład wtedy, kiedy otrzymamy nową pracę i, na przykład, rzadziej przebywamy w domu – wówczas warto porozmawiać z innymi członkami rodziny, by opiekę nad psem (obejmującą także zapewnienie mu odpowiedniej ilości i częstotliwości aktywności fizycznej) podzielić między wszystkich domowników.