Poszukujesz pełnego energii, rodzinnego, towarzyskiego, a przy tym doskonale odnajdującego się w rodzinie psiego „obserwatora”? Owczarek australijski jest dla Ciebie! Rzeczywiście – nie bez powodu to właśnie słowo „obserwator” tak dobrze opisuje czujną osobowość owczarka australijskiego (rasy należącego do I grupy FCI, zaliczanej do psów średnich). To piękne, temperamentne psiaki, wykazujące się niesamowitą pojętnością oraz pracowitością, uwielbiające aktywności i wyzwania. Choć wielu z nas może postrzegać współpracującego od dawien dawna z człowiekiem owczarka australijskiego jako niezwykle łatwego do ułożenia – czworonogi tej rasy lubią pokazać swój dynamiczny charakter, na czele z pewnością siebie oraz niezależnością. Owczarek australijski w typie amerykańskim – znany także jako „aussie” – to typowy pies pasterski, o czym świadczy jego doskonała forma fizyczna oraz chęć pracy dla człowieka i z człowiekiem. Niewątpliwą zaletą pełnego uroku owczarka australijskiego jest możliwość wyboru psiaka w wielu interesujących umaszczeniach, a przede wszystkim – jego radosne, zachęcające do zabawy, pełne energii spojrzenie!

wzrost: 46-54 cm (suczka), 51-58 cm (samiec)

waga: 16-25 kg (suczka), 25-32 kg (samiec)

długość życia: 13-15 lat

aparycja owczarka australijskiego

Owczarek australijski – co o nim wiemy?

Owczarek australijski posiada swoje wierne grono miłośników tej wyjątkowej rasy – słynącej ze wspaniałego zmysłu obserwacji, pełnym energii charakterze, przyjaznym usposobieniu. To prawdziwy „wulkan energii”, który musi być zaspokajany każdego dnia – poprzez proponowanie pupilowi różnorodnych aktywności (zarówno fizycznych, jak i stymulujących ich intelekt). Bez wątpienia to jedna z tych ras, które wnoszą do domowego ogniska wiele optymizmu i radości na co dzień – choć owczarki australijskie są świetnymi towarzyszami rodzin, nie warto zapominać o szkoleniu tych nietuzinkowych psiaków! Co ciekawe, a co może zaskoczyć wielu z nas, to fakt, że psy rasy owczarek australijski… wcale z Australii nie pochodzą. Za ich ojczyznę uznaje się Amerykę Północną. Choć wokół rasy narosło wiele teorii i plotek od jakiego psa dokładnie swoje geny wzięły te bystre i czujne owczarki – za najbardziej prawdopodobną z nich uznaje się tę, mówiącą o bliskim pokrewieństwie aussie z owczarkiem baskijskim (transportowanym w XIX wieku przez australijskich pasterzy z Australii do Stanów Zjednoczonych).

Czym wyróżnia się owczarek australijski?

To, czym wyróżnia się pełen wigoru owczarek australijski to przede wszystkim jego energia, a co za tym idzie – duża potrzeba aktywności. Jeśli wolisz spędzać czas w warunkach domowych – być może dobrym pomysłem będzie zastanowienie się nad przyjęcie pod swój dach czworonoga rasy innej niż aussie. Owczarkowi australijskiemu z całą pewnością nie wystarczą standardowe trzy spacery w ciągu dnia – to pies kochający ruch, świeże powietrze, zdrową rywalizację! Nie bez powodu to właśnie opiekunowie owczarka australijskiemu proponują mu udział w treningach, a nawet zawodach psich dyscyplin sportowych. Bez codziennej zabawy, aktywności i ruchu – owczarek australijski z całą pewnością nie będzie szczęśliwy i usatysfakcjonowany tym, jak wygląda jego codzienność. Oczywiście – nie oznacza to, że osoby opiekujące się tymi inteligentnymi, żywiołowymi psiakami nie mogą w ciekawy, atrakcyjny dla obu stron sposób, spędzać czasu w domu. Ważne jednak, by zabawy w warunkach domowych były jedynie „przerywnikiem” codziennych figli na podwórku, w ogrodzie, wybiegu czy placu zabaw dla psów! Pamiętajmy, że psiak, którego potrzeby nie będą zaspokajane – narażony jest na zachorowanie na depresję, w której leczeniu może pomóc wyłącznie weterynarz i behawiorysta.

pies rasy owczarek australijski podczas zabawy

Owczarek australijski – jaką ma osobowość?

Słowa, jakimi można opisać wyjątkowy charakter owczarków australijskich to w dużej mierze: serdeczność, ciepło, otwartość, dynamika, energia – i wszystko to, co z nimi związane! To inteligentny, wesoły psiak, który wymaga sporej uwagi – a przede wszystkim możliwości zapewnienia mu „wyszalenia się”. Owczarki australijski są lojalne i wierne wobec ukochanej rodziny – szybko się uczą, są pracowite i pojętne, niezwykle temperamentne. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem rasy swojego pierwszego psa – nie musisz rezygnować z uroczego aussie. Warto jednak wiedzieć, że – aby psiak „nie wszedł nam na głowę” – powinniśmy od początku jego pobytu pod naszym dachem wyznaczyć konkretne zasady funkcjonowania razem, a przede wszystkim, ustalenia hierarchii, w której psiaka wie, że to my jako opiekunowie jesteśmy w pełni decyzyjni. Chociaż dyscyplina wielu z nas może kojarzyć się negatywnie – nie bójmy się szkolić psa stanowczo. Jeśli sami nie czujemy się na siłach – skorzystajmy ze wsparcia behawiorysty. Nie zapominajmy, że owczarki australijskie są pewne siebie i niezależne – a bez odpowiedniego szkolenia wspólne życie w jednym domu może stać się nie lada wyzwaniem!

Jak szkolić psa rasy owczarek australijski?

W pewnym momencie każdy świadomy, troszczący się o rozwój swojego czworonożnego przyjaciela opiekun zada sobie pytanie „jak mam szkolić swojego pupila?”. Jak się okazuje – możliwości jest wiele, a te najbardziej popularne to samodzielna praca w domu bądź proces prowadzony pod czujnym okiem behawiorysty. Niezależnie od tego na którą z tych opcji się zdecydujemy – ważne, że w ogóle podejmujemy konkretne kroki w tym kierunku! Psy energiczne potrzebują określonych informacji i komunikatów – które pozwolą im na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa w hierarchii. Chociaż psy, które słyną ze współpracy z człowiekiem, mogą wydawać się absolutnie posłuszne – nie zawsze tak jest. Każdy psiak ma swoją indywidualną osobowość, której cechy mogą wynikać z danej rasy – natomiast to od nas – opiekunów zależy czy pewne cechy w owczarku australijskim „stonujemy” czy też pozostawimy je samym sobie (co zwykle skutkuje ich natężeniem, rozwojem). Szkoląc naszego psiaka – wykorzystujmy smaczki (do wzmacniania pozytywnych zachowań, które chcemy utrwalić). Aby praca z psiakiem przebiegała pomyślnie – możemy użyć także gwizdka bądź tak zwanego „klikera”, który dostaniemy w sklepach zoologicznych (zarówno stacjonarnych, jak i online).

owczarek australijski spaceruje

Owczarek australijski – w jakim umaszczeniu występuje?

Jak już wspomnieliśmy, owczarek australijski występuje w wielu interesujących umaszczeniach – podstawowe cztery to czarne, wątrobiane, tak zwane „blue merle” i „red merle”. „Blue merle” to nic innego jak marmurkowa czerń z podstawową barwą szarą, z kolei określenie „red merle” odnosi się do marmurkowego brązu z podstawową barwą beżową bądź jasnoczerwoną. Tego typu opisy kolorystyczne nasuwają myśl, że podstawowe umaszczenie psiaka tej miłej dla oka rasy może być nieco bardziej ciepłe bądź zimne – i rzeczywiście tak jest! Wzorzec rasy dopuszcza jednak nie tylko cztery podstawowe umaszczenia aussie, ale także… aż szesnaście kombinacji kolorystycznych! Wśród nich znajdziemy między innymi połączenia takie jak czekoladowe z podpaleniem, niebieskie marmurkowe, jednobarwne, czarne umaszczenie czy też całe czekoladowe. Co ciekawe, chociaż biel jak najbardziej jest tu dopuszczalna – nigdy nie powinna dominować w kolorystyce naszego czworonoga tej rasy. Jeśli chodzi o wygląd owczarka australijskiego – nie wszyscy wiedzą, że (podobnie jak umaszczenie psa) również tęczówki mogą przybierać różne barwy (na przykład niebieskie, zielone, niebiesko-zielone, z plamkami).

Czym karmić owczarka australijskiego?

Owczarki australijski posiadają piękna, proporcjonalną budowę ciała – ze względu na zamiłowanie do aktywności, raczej nie „grozi” im nadwaga, co nie oznacza, że nie powinniśmy zwracać uwagi na to, co dokładnie zawiera karma dla naszego czworonoga. Wyróbmy w sobie pozytywny nawyk – czytania składów nie tylko na żywności dla nas samych, ale i dla naszego psiaka! Dietetycy naszych pupili zalecają, aby karma dla psa – niezależnie od jego rasy – była bogata w cenne białko, czyli w tym wypadku mięso. Dobrze, gdy zajmuje ono 70% całego składu produktu. Karma dla owczarka australijskiego może być zarówno mokra, jak i sucha – wszystko zależy od konkretnych potrzeb i preferencji naszego psiaka. Nie zapominajmy też o coraz to popularniejszym sposobie żywienia czworonoga – BARF-ie. Pamiętajmy jednak, by każdą zmianę w diecie czworonoga – także ewentualne wprowadzenie suplementacji – konsultować z zaufanym lekarzem weterynarii.

Owczarek australijski – jak wygląda jego pielęgnacja?

To, o czym powinniśmy pamiętać w kontekście pielęgnacji aussie, to przede wszystkim codzienne wyczesywanie jego sierści. To właśnie dzięki temu zabiegowi – usuwamy z włosia owczarka australijskiego zebrany w ciągu dnia brud czy kurz. Prawidłowa pielęgnacja psa tej rasy to także dbałość o higienę jamy ustnej – oraz oczu i uszu. W tym celu stosujemy profesjonalne produkty dla zwierząt – które otrzymamy w sklepach zoologicznych lub (nierzadko) w gabinetach weterynaryjnych. Im szybciej nasz owczarek australijski przyzwyczai się do swojej rutyny pielęgnacyjnej – tym lepiej dla nas i dla niego! Ucząc psiaka już od szczenięcia kąpieli, wyczesywania, czyszczenia uszu, obcinania pazurków czy mycia zębów – dużo prościej i przyjemniej będzie nam to robić wtedy, kiedy stanie się on dorosły.

pies rasy owczarek australijski podczas aktywności

Ile kosztuje szczenię owczarka australijskiego?

Ponieważ owczarek australijski bardzo mocno kojarzony jest z zawodami dla psów – cena za szczenię tej przyjacielskiej, wykazującej się doskonałym zmysłem obserwacji psiaków, jest zależna między innymi od tego jakie osiągnięcia na tym polu mają rodzice wybranego przez nas szczeniaka. Cena za psiaka tej radosnej i żywiołowej rasy waha się od 6000 do 8000 złotych – co ciekawe, wynika nie tylko z predyspozycji i osiągnięć krewnych naszego pupila, ale także od wyboru… konkretnego umaszczenia! Pamiętajmy jednak, że koszt za samego w sobie szczeniaka to niejedyna inwestycja, jaką przyjdzie nam poczynić żyjąc z czworonogiem pod jednym dachem – jeśli posiadamy ogród czy podwórku, wypełnijmy wolną przestrzeń sprzętami sportowymi (na przykład tunelami), a wyposażając wyprawkę dla psiaka… nie zapomnijmy o zakupie stymulujących jego intelekt zabawek (na przykład tych, w których jeden z elementów jest wyjmowany z wnętrza gadżetu).

pupil rasy owczarek australijski podczas odpoczynku

Zalety posiadania owczarka australijskiego

Wspólne życie z aussie pod jednym dachem ma bez wątpienia wiele zalet – jedną z nich jest pozytywna energia, jaką ten błyskotliwy, inteligentny, a przy tym niezwykle towarzyski psiak, wnosi do naszego domu! To czworonogi, które nie tylko przyciągają wzrok swoim nietuzinkowym umaszczeniem, ale także wykazują chęć współpracy z nami – opiekunami. Od wielu lat owczarki australijskie oraz inne psy pasterskie słyną ze swojej pracowitości oraz umiejętności swego rodzaju służenia człowiekowi – choć dziś raczej niewielu z nas oczekuje od pupila realnej pracy fizycznej (na przykład codziennego zaganiania owiec), przyjacielskie, serdeczne nastawienie aussie do człowieka jest jednym z tych powodów, dla których rzeczywiście warto przemyśleć jego wzięcie pod swój dach! Co ciekawe, ze względu na brak jakiejkolwiek skłonności do agresji – owczarek australijski doskonale odnajdzie się w towarzystwie nie tylko dorosłych członków rodziny, ale także dzieci.

Wady posiadania owczarka australijskiego

Chociaż trudno uznać to za wadę – owczarek australijski potrzebuje solidnego szkolenia (tak, aby obu stronom żyło się, po prostu, dobrze!). Jeśli z jakichś względów nie możemy pozwolić sobie na szkolenie z behawiorystą – zapoznajmy się z bezpłatnymi materiałami na temat szkolenia czworonoga, które znajdziemy chociażby w Internecie. Najgorsze co możemy zrobić to całkowite odpuszczenie szkolenia – pamiętajmy, że już od szczeniaka nasz pupil uczy się pewnych zachowań i… bacznie obserwuje nasze reakcje na nie! Jak wspominaliśmy wyżej – owczarek australijski to doskonały obserwator, który może chcieć wykorzystać nasze słabości, „wchodząc” nam tym samym na głowę. Na szczęście – dbając o naszego psiaka nie tylko pod kątem fizycznym, ale także psychicznym i emocjonalnym – nie musimy martwić się o natężenie niechcianych zachowań czworonoga!

Owczarek australijski – podsumowanie

Jeśli szukasz oddanego, rodzinnego, a przy tym pełnego energii i witalności psa – koniecznie postaw na owczarka australijskiego! To psiak, który niejednokrotnie zaskoczy Cię swoim optymizmem i chęcią aktywności – być może mobilizując do codziennego, intensywnego ruchu. Pamiętajmy, by psy rasy aussie oraz pupile innych ras były zawsze kupowane w sprawdzonych, godnych zaufania hodowlach – które będą w stanie okazać nam potrzebne dokumenty, takie jak rodowód szczeniaka (kiedy decydujemy się na czworonoga z rodowodem), a przede wszystkim niezbędne w okresie szczenięcym szczepienia. Nie oszczędzajmy na naszym pupilu – nie tylko wtedy, kiedy znajdzie się już w naszym domu, ale także na etapie jego kupna! Tego typu działanie – choć nie oznacza braku ryzyka zachorowania psa na typowe dla danej rasy choroby genetyczne – pozwala znacząco je niwelować!