Czy znasz pełne wigoru, piękne briardy? To jedne z najstarszych psów pasterskich. Choć pochodzą z Francji – miłośnicy czworonożnych przyjaciół kojarzą je niemalże na całym świecie! Wszystko za sprawą ich radosnej, łączącej dużą niezależność i samodzielność z lojalnością wobec ukochanej rodziny i szybkim przywiązywaniem się do niej. Jednak charakter to niejedyna zaleta wspaniałych owczarków francuskich – nie można przecież przejść obojętnie obok ich fantastycznej sierści, która z oczywistych względów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To psiaki wielozadaniowe – doskonale odnajdujące się zarówno w roli odpowiedzialnego „pasterza” stada, czujnego stróża oraz zaangażowanego psa ratownika. Briardy szybko się uczą, są pojętne i inteligentne – a dzięki silnemu instynktowi obronnemu spisują się w obronie posesji. To właśnie dlatego tak chętnie wybierane są przez osoby zamieszkujące w domach – również przez rodziny z dziećmi! Briardy są także niezwykle pracowite oraz… kochają aktywność fizyczną – co oznacza, że najłatwiej odnajdą się w towarzystwie równie aktywnych opiekunów! Co warto wiedzieć o tych wyjątkowych czworonogach? Przychodzimy z podpowiedziami!

wzrost: 55-65 cm (suczka), 61-69 cm (samiec)

waga: 20-30 kg (suczka), 30-40 kg (samiec)

długość życia: 10-12 lat

owczarek francuski briard biega po trawie

Briard – co wiemy o owczarku francuskim?

Briard to niezwykle interesująca rasa – o bardzo bogatej historii, co sprawia, że tak wiele osób marzących o dużym, postawnym, a przy tym rodzinnym psie, decyduje się właśnie na owczarka francuskiego. Oczywiście – im większy psiak tym więcej miejsca potrzebuje, jednak zaspokajając potrzebę aktywności psa (na przykład poprzez długie, intensywne spacery, wycieczki czy wizyty na placach zabaw i wybiegach) jak najbardziej odnajdziemy się z nim również na mniejszym metrażu. Briardy to rasa, która łączy niesamowicie przyjemny dla oka wygląd – głównie ze względu długą, imponującą sierść – oraz otwarty, przyjacielski charakter wobec najbliższych. Ponieważ owczarki francuskie doskonale odnajdują się w roli dzielnego, gotowego bronić domowników stróża – naturalnie muszą być nieco nieufne oraz sceptycznie nastawione wobec osób, których nie znają. To fascynujące czworonogi, które nie bez powodu wykorzystywane są też w pracy terapeutycznej. Dzięki temu, że szybko i intensywnie przywiązują się do swojej rodziny – nie należy spoglądać na nie jedynie przez pryzmat pracy i zadań, jakie mogą wykonywać na co dzień, ale również poprzez bliskość i pieszczoty, której oczekują od swoich opiekunów, a które nadają życiu rodzinnemu niepowtarzalnej atmosfery.

Jaki temperament ma pies rasy briard?

Jeśli chodzi o temperament dużego pupila rasy briard – można określić go jako stonowany, spokojny, zrównoważony. To psiak czujny, nastawiony na zadania, a więc i bardzo skoncentrowany – jednak w towarzystwie bliskich, zaufanych osób… nie brakuje mu pozytywnej energii i werwy! Owczarki francuskie – aby prawidłowo się rozwijać i zachować dobre zdrowie – wymagają nie tylko dopasowanych do swojego stanu zdrowia i wieku aktywności fizycznych, ale również stymulowania intelektu. To psiaki, które docenią rozmaite szkolenia – na przykład naukę posłuszeństwa. Jak sama nazwa wskazuje – owczarki francuskie kwalifikują się do grupy owczarków, co oznacza, że zostały wyhodowane z myślą o opiece nad stadem. To właśnie dlatego dobrze odnajdują się nawet w większych grupach rodzinnych – pełnych innych zwierząt czy dzieci. Niezależnie od tego czy opiekujemy się psiakiem spokojnym i stonowanym jak briard czy takim, który „lubi pokazać pazurki” – niezbędne pozostaje systematyczne szkolenie. Dobrym rozwiązaniem – chcąc zadbać o socjalizację czworonoga – pozostaje tak zwane „psie przedszkole„, czyli szereg spotkań z behawiorystą, umożliwiające naukę podstawowych komend oraz kontakt z innymi szczeniakami.

briard pływa w jeziorze

Briard – jak wygląda?

Wygląd owczarka francuskiego budzi podziw wielu miłośników psów – szczególnie tych dużych, kudłatych ras! To psiak sporych rozmiarów, o proporcjonalnej budowie ciała oraz muskulaturze – skrzętnie ukrytej pod ogromną ilością miękkiej, bujnej sierści! Co więcej, sierść briardów należy do kędzierzawych – jest ona podwójna, z gęstym podszerstkiem oraz długimi prostymi włosami na zewnątrz. To właśnie ze względu na jej „warstwowość” – briardy kojarzone są z tak imponującą „czupryną”! Co ciekawe, owczarki francuskie posiadają też typowe dla rasy, mocno owłosione brwi – które podkreślają ich pogodny wyraz. Ciemne oczy, pokryty sierścią ogon oraz umaszczenie występujące w kilku wariantach – takich jak czarne, białe, płowe i ciemnoszare – sprawiają, że aparycja pupila rzeczywiście pozostaje niezwykle przyjemna dla oka. Nie wszyscy wiedzą, że u briardów występuje także tak zwane „pancerne umaszczenie” – czyli takie, które łączy w sobie różne odcienie. Ze względu na długie, opadające uszy – konieczne jest systematyczne kontrolowanie ich stanu zdrowia (ze względu na to, że psiaki z uszami tego typu, są znacznie bardziej narażone na infekcje uszne) w porównaniu do psów z uszami stojącymi.

Jak pielęgnować pupila rasy owczarek francuski?

Chociaż sporo osób kojarzy długą, gęstą sierść czworonogów z ogromem pracy przy ich pielęgnacji – opiekunowie tak gęsto owłosionych pupili doskonale wiedzą, że to wcale nie jest problematyczne, a jedynie… wymaga wprawy, a przede wszystkim regularności! Jak łatwo się domyślić – wykąpanie tak dużych rozmiarów psa z taką ilością sierści jest nie lada wyzwaniem, dlatego najlepiej jest od pierwszych miesięcy życia psiaka uczyć go podstawowych czynności higienicznych. Jeśli zaniedbamy tak ważną kwestię jak regularne wyczesywanie czworonoga – bardzo szybko zorientujemy się, że nasz psiak jest pełen niechcianych, nieestetycznych kłaków. Oprócz kąpieli – konieczne będzie utrzymanie zębów i pazurów w dobrym stanie. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby pielęgnować pupila – nie bójmy się skorzystać z profesjonalnych usług groomera, czyli psiego fryzjera. Nieodłącznym elementem pielęgnacji psiaka o tak bujnej sierści pozostaje regularne sprawdzanie go pod kątem między innymi kleszczy – szczególnie wiosną i latem, kiedy tak wiele psiaków „przynosi” do domu „nieproszonych gości”! Do pielęgnacji briardów wykorzystujmy bezpieczne, naturalne kosmetyki – takie, które nie będą go podrażniać (im mniej zapachu i koloru produktu… tym lepiej!).

pies rasy owczarek francuski na spacerze

Jakie aktywności dla briarda?

Briard to psiak, który potrzebuje stosunkowo sporo aktywności – dobrze jest zaplanować je tak, aby były różnorodne, atrakcyjne dla psiaka. Spacery z owczarkiem powinny odbywać się wyłącznie na długiej, wytrzymałej smyczy – tak, aby inni spacerujący (zarówno ludzie, jak i zwierzęta) mogły czuć się bezpiecznie i komfortowo. Oczywiście – nie każdy psiak wykazuje zachowania agresywne, jednak bardzo często sam, nawet bardzo przyjacielski kontakt dużego czworonoga z mniejszym (na przykład z maltańczykiem czy yorkiem) budzi strach niektórych opiekunów i pupili. Jeśli pozwala na to sytuacja – na przykład znajdujemy się na terenie dużej, wolnej przestrzeni, z dala od ulicy czy torów (a nasz psiak reaguje na przywołanie), możemy puścić go w celu wybiegania się. Briardy lubią też pływanie – pamiętajmy jednak, by (wybierając się nad jezioro) odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo. Ciekawą aktywnością dla briarda w warunkach domowych pozostają gryzaki, zabawki interaktywne oraz akcesoria stymulujące intelekt.

Briard – dla kogo?

Briard to doskonała rasa psa dla osób aktywnych, również dla rodzin z dziećmi – szczególnie tych, którzy posiadają dom z posesją, co oznacza, że nasz owczarek francuski będzie mógł wykazać się swoim silnym instynktem stróża! Briardy wymagają sporo uwagi – zarówno pod kątem aktywności, jak i pielęgnacji, dlatego też nie powinny decydować się na nie te osoby, które chcą przeznaczać na swojego psiaka niewiele czasu dziennie. Piękne owczarki francuskie spodobają się także tym miłośnikom czworonogów, którzy cenią sobie rasy o bogatej historii oraz… lubią duże psy! Niezależnie od tego na jakiego pupila koniec końców się zdecydujemy – czy będzie to mały, średni czy duży psiak, rasowy bądź kundelek – każdy z nich wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zarówno na kwestie związane ze szkoleniem, jak i na wspólną zabawę, pieszczoty i bliskość. W niektórych przypadkach konieczne może być też zaangażowanie w proces pracy z behawiorystą – dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, aby odpowiednio zająć się briardem, postawmy na mniej wymagającą rasę psa.

Żywienie owczarka francuskiego – na co zwrócić uwagę?

Żywienie owczarka francuskiego powinno być odpowiednio zbilansowane – tak, aby dostarczyć naszego czworonogowi szeregu niezbędnych witamin oraz składników odżywczych. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wybór karmy suchej czy mokrej, na stosowanie diety BARF czy zakup tak zwanego „bufetu” – niezwykle popularnego w ostatnim czasie – dopilnujmy, aby produkty, jakie podajemy psu, były jak najwyższej jakości. Niestety bardzo często – karmiąc czworonoga nieodpowiedzialnie, bez uwzględnienia potrzeb jego organizmu (na przykład rzucając mu resztki ze stołu) – działamy niekorzystnie pod kątem nie tylko jego wagi, a więc i sylwetki, ale przede wszystkim ogólnego stanu zdrowia. Jeśli wymaga tego sytuacja zdrowotna psiaka – podajmy mu wzmacniające suplementy. Pamiętajmy jednak, aby decyzję o rozpoczęciu ich stosowania zawsze opierać na informacjach, jakie przekazuje nam lekarz weterynarii podczas wizyty czworonoga.

aparycja psa rasy briard

Szkolenie owczarka francuskiego – jak o nie zadbać?

Aby szkolenie owczarka francuskiego – i każdego innego psiaka – odbywało się pomyślnie i z efektami, powinniśmy trzymać się swoich założeń. Mowa tutaj przede wszystkim o konsekwencji oraz nieustępowaniu psu wtedy, kiedy zamiast trenować… woli się bawić. Aby zachować balans – konieczne będzie znajdowanie czasu na jedne, jak i drugie aktywności, natomiast bez odpowiedniego szkolenia wspólne funkcjonowanie z briardem pod jednym dachem… może stać się nieco problematyczne. Pamiętajmy, że im szybciej zaczniemy pracę z psem – tym lepiej dla niego i dla nas! Podstawowa nauka komend, ćwiczenia związane z pobudzaniem intelektu, praca oparta na obedience czy agility – wszystko to sprawia, że psiak nie tylko uczy się nowych rzeczy, ale również… poprawia się nasza relacja z czworonogiem!

Zalety posiadania briarda

Briard to przepiękny pupil – o imponującej budowie ciała, bujnej sierści, stonowanym, a przy tym radosnym charakterze oraz ogromnej lojalności wobec opiekunów. Briardy posiadają bogata historię rasy, a do ich najwiekszych zalet zaliczamy między innymi intelekt, instynkt stróża, a więc i bronienia ukochanej rodziny, gotowość do podejmowania wielu aktywności. To pies samodzielny, zaradny, pracowity – sprawdzający się zarówno w terapii, jak i jako pies ratowniczy. Jeśli jesteśmy gotowi na poświęcenie nieco więcej czasu pielęgnacji czworonoga – w porównaniu do psiaków o krótszej sierści – a przy tym uwielbiamy długie spacery i wycieczki z pupilem… ta interesująca, francuska rasa jak najbardziej może okazać się „strzałem w dziesiątkę”! Za szczeniaka rasy owczarek francuskim musimy zapłacić dziś przynajmniej 4500 złotych. Pamiętajmy jednak, że sam koszt psiaka to zaledwie początek – ponieważ niemałe fundusze może „pochłonąć” chociażby przygotowanie odpowiedniej wyprawki dla psa.

Wady posiadania briarda

Wyzwaniem, przed jakim zwykle stają opiekunowie czworonoga rasy briard, to przede wszystkim czynności pielęgnacyjne – związane z utrzymaniem zdrowia oraz pięknego, estetycznego wyglądu jego długiej i gęstej sierści. Wadą dla osób zajmujących się tak aktywnymi psiakami może być też zaspokojenie tej niezwykle ważnej potrzeby – która odpowiada zarówno za formę fizyczną, jak i emocjonalna psiaka. Nie wszyscy wiedzą, że briardy prawie w ogóle nie linieją – co sprawia, że kwestia trudności ich pielęgnacji pozostaje dyskusyjna. Wszystko jest kwestią chęci, motywacji oraz – przede wszystkim – zorganizowania sobie czasu z psem tak, aby znaleźć go zarówno na podejmowanie rozmaitych aktywności, jak i bliskość czy pielęgnację. Ze względu na spore rozmiary tego czarującego, oddanego czworonoga – zamieszkanie w nim w bardzo małym mieszkaniu może wymagać od nas wielu poświęceń.

sylwetka briarda

Owczarek francuski briard – podsumowanie

Czy warto zdecydować się na owczarka francuskiego? Oczywiście, że tak! Pamiętajmy jednak, aby mierzyć siły na zamiary – i zanim podejmiemy finalną decyzję o tym czy w ogóle rozpoczynamy swoje życie z psem… przemyśleć ją kilka razy. Wspólne funkcjonowanie z czworonogiem – niezależnie od jego wieku, rasy czy potrzeb (również w zakresie pielęgnacji) niejednokrotnie wiąże się nie tylko z wydatkami (jak na przykład w przypadku nagłego zabiegu czy konieczności zakupu leków), ale również z poświęceniem psu czasu. Oczywiście – w niektórych sytuacjach jak najbardziej możemy skorzystać ze wsparcia petsittera. Pamiętajmy jednak, że to z nami nasz owczarek francuski powinien budować relacje i to od nas dostawać jak najwięcej atencji – a nie od osób, które nie są z nim w żaden sposób związane.