Cavalier king charles to wyjątkowa rasa czworonoga, która nie od dziś kojarzona jest z klasą i elegancją. To małe, charakteryzujące się sporych rozmiarów oczami oraz długimi uszami psiaki, które swoją popularność zawdzięczają zarówno fantastycznej, „szlachetnej” aparycji, jak i zachęcającej osobowości. Chociaż te eleganckie, dystyngowane pupile mogą wydawać się nieco zdystansowane i niedostępne – są niezwykle przyjacielskie, serdeczne oraz łagodne (co sprawia, że tak chętnie decydują się na nie miedzy innymi rodziny z dziećmi). Dzięki zamiłowaniu do szkoleń oraz wysokiej inteligencji – ich treningi są zwykle niezwykle satysfakcjonujące (zarówno dla opiekunów, jak i czworonogów). Ich długa, przyjemna w dotyku, lekko falista sierść wymaga oczywiście odpowiedniej pielęgnacji – jednak przyjemna dla oka aparycja czworonożnego przyjaciela tej bardzo ciekawej rasy sprawia, że warto poświęcić jej kilka chwil w tygodniu! Co warto wiedzieć o psiakach rasy cavalier king charles spaniel, czego potrzebują na co dzień, komu sprawdzą się najlepiej oraz czy ich słodka natura rzeczywiście pozostaje niczym niezachwiana? Przychodzimy z podpowiedziami!

wzrost: 30-33 cm

waga: 5,9-8,2 kg

długość życia: 9-14 lat

ciemne umaszczenie cavaliera

Cavalier king charles spaniel – skąd pochodzi?

Cavaliery pochodzą oczywiście z Wielkiej Brytanii – a sama w sobie nazwa rasy odnosi się do króla Karola I Stuarta, który w szczególny sposób upodobał sobie właśnie te eleganckie, bystre i bardzo sympatyczne psy. Z oczywistych względów są w grupie psów ozdobnych i do towarzystwa – ponieważ nie spełniają się w wykonywaniu konkretnych zadań, za to chętnie towarzyszą człowiekowi i spędzają z nim czas. Co ciekawe, w okresie średniowiecza cavaliery były znane pod nazwą „spaniele królewskie”, co wynikało z ich popularności wśród arystokratów. W XIX wieku rasa zaczęła rozwijać się w dwóch kierunkach – jedną linię hodowano dla celów „domowych”, z kolei drugą… pod sporty myśliwskie! Ich duże, pełne naturalnego czaru oczy, występowanie w różnych wersjach umaszczeń, a przy tym przywiązanie do opiekuna i przyjacielska natura sprawiają, że trudno znaleźć dziś osobę, która nie kojarzy tej delikatnej, serdecznej rasy psów.

Osobowość cavaliera – czy aby na pewno jest tak słodka?

Osobowości cavaliera nie można odmówić naturalnego czaru i wdzięku – to eleganckie psiaki, których charakter łączy w sobie szlachetność, przyjacielską naturę i mocne przywiązanie do rodziny. Ich temperament z powodzeniem można określić jako łagodny i stonowany, co nie oznacza, że czworonogi tej pięknej, angielskiej rasy nie są towarzyskie. Wręcz przeciwnie! Kiedy poznają już swoich domowników – zarówno ludzi, jak i ewentualne zwierzaki, jakie z nimi zamieszkują – wykazują otwartość wobec członków rodziny. Choć uchodzą są psiaki, które zwykle bezproblemowo się uczą – może zdarzyć się tak, że będą chciały „postawić na swoim”. To rasa, która – ze względu na towarzyszenie arystokracji – niejednokrotnie była rozpieszczana, dlatego jeśli zaniedbamy kwestie szkolenie czworonoga, możemy szybko tego pożałować! Ich serdeczna, łagodna natura sprawia, że cavaliery kingi charlesy spaniele wykorzystywane są w dogoterapii – a dzięki częstej chęci uczestnictwa w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych, ich obecność w domach nierzadko motywuje opiekunów do większej ilości ruchu na świeżym powietrzu!

cavalier king charles na wakacjach

Jak wychować psa rasy cavalier king charles spaniel?

Niezbędna w procesie wychowawczym naszego psiaka – niezależnie czy decydujemy się na wzięcie z hodowli cavaliera czy czworonoga innej rasy – będzie odpowiednia socjalizacja, którą należy rozpocząć już od najmłodszych lat życia pupila. Dobrym rozwiązaniem może okazać się udział w tak zwanym „psim przedszkolu„, które umożliwi czworonogowi zarówno naukę podstawowych komend, jak i kontakt z innymi psiakami. Pamiętajmy, że to właśnie wtedy, kiedy nasz pupil nie osiągnął jeszcze pierwszego roku życia – możemy zrobić najwięcej jeśli chodzi o ustalenie swego rodzaju hierarchii, jaka panuje w domu, natomiast nigdy nie jest za późno na to, aby rozpocząć pracę behawioralną ze swoim czworonożnym przyjacielem! Chociaż cavaliery zwykle nie mają problemów z kontaktami z dziećmi czy innymi zwierzakami, które z nimi zamieszkują – znacznie łatwiej będzie im przyzwyczaić się do ich towarzystwa wtedy, kiedy przychodzą do domu, w którym już mieszkają wyżej wspomniani domownicy niż w przypadku, gdy pojawiają się oni w ciągu ich życia.

Cavalier – jakie aktywności lubi?

Cavalierom spodobają się różnorodne, zawsze dopasowane jednak do ich wieku, stanu zdrowia oraz ogólnej kondycji fizycznej aktywność – takie jak spacery, zabawy na świeżym powietrzu, wizyty na wybiegach czy placach zabaw dla psów. Pamiętajmy jednak, aby urozmaicać czworonogowi również czas w domu – na przykład poprzez zabawki interaktywne, różnego rodzaju gadżety stymulujące intelekt czy piłki, do których możemy włożyć smakołyki dla psa. Aktywnością dla cavaliera będzie również trening – który zwykle bardzo lubi! Do tego typu działania możemy wykorzystać kliker – a szkolenie przeprowadzać nawet… codziennie! To co istotne to fakt, aby nie przesadzać jednak z czasem trwania ćwiczeń – które nie powinny przekraczać 15-20 minut (po tym czasie psiak może się już skutecznie zmęczyć). Aktywności z cavalierem – takie jak chociażby podróże komunikacją miejską – są zwykle łatwe i przyjemne. Wszystko ze względu na to, że nasz psiak zajmuje niewiele miejsca, a jego spokojna, przyjacielska natura sprawia, że dobrze znosi kontakt z innymi pasażerami.

pies rasy cavalier podczas spaceru

Jaka karma dla cavaliera king charles’a spaniela?

Karma dla cavaliera może być zarówno sucha, jak i mokra – wszystko zależy od jego konkretnych potrzeb zdrowotnych czy przyzwyczajeń. Ważne jest, aby był to produkt jakościowy – a więc zapewniający naszemu psu niezbędne składniki odżywcze. Piękna, jedwabista sierść cavalierów wymaga nie tylko systematycznej pielęgnacji, ale również odpowiedniego, przemyślanego stylu żywienia – który również ma wpływ na to, jak wygląda nasz czworonożny przyjaciel. W niektórych sytuacjach zaleca się też stosowanie suplementów diety – dedykowanych oczywiście psiakom. W ostatnim czasie popularne stały się tak zwane „psie bufety” – które możemy spersonalizować pod kątem określonych potrzeb naszego psiaka. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością karmy – a więc nie przekarmiać cavaliera. Pamiętajmy, że smaczki, które wspierają nasze treningi, również powinniśmy uwzględniać w dobowej puli kalorii, jaką przyjmuje nasz pupil.

Jak wygląda cavalier king charles spaniel?

Cavaliery słyną ze swojej długiej, jedwabistej sierści, dużych oczy oraz wiszących uszu – które sprawiają, że cała ich aparycja określana jest mianem „słodkiej” i „uroczej”. Psy rasy cavalier king charles spaniel występuję w umaszczeniu trójkolorowym, czarnym podpalanym, rubinowym i tak zwanym „blenheim” (łaciatym). Niezależnie od tego na cavaliera o jakim umaszczeniu się zdecydujemy – możemy liczyć na małego, delikatnego czworonoga o przyjemnej dla oka aparycji! Patrząc na cavaliera nie można oprzeć się wrażeniu, że do IX grupy FCI – psów ozdobnych oraz do towarzystwa – pasuje jak ulał, co nie oznacza, że jego jedyną „zdolnością” pozostaje uprzyjemnianie dnia nam – opiekunom. To oddany, łagodny towarzysz – miłośnik wspólnych zabaw i pieszczot, który fantastycznie odnajdzie się zarówno w rodzinach z dziećmi, jak i w domach zamieszkiwanych przez seniorów! Jego otwarta, serdeczna i bardzo ciepła natura sprawiają, że chwile spędzane w obecności tego serdecznego czworonoga naprawdę potrafią wywoływać uśmiech na ich twarzach.

wygląd czworonoga rasy cavalier king charles spaniel - psa z grupy psów ozdobnych i do towarzystwa

Jak pielęgnować sierść cavaliera?

Aby utrzymać zdrowie i piękny wygląd jedwabistej sierści cavaliera – konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. W tym celu przydadzą się wysokiej jakości, naturalne kosmetyki o bezpiecznych dla psiaka składach. Kąpiel i regularne wyczesywanie psa sprawiają, że rzeczywiście zachwyca on swoim wyglądem – a w systematycznej rutynie pielęgnacyjnej nie może zabraknąć obcinania pazurków, mycia zębów oraz sprawdzania stanu uszu, które (ze względu na to, że luźno opadają) mogą być narażone na liczne infekcje. Im szybciej nauczymy psiaka, że wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne są czymś naturalnym – tym mniej stresu będzie on przeżywał podczas kąpieli czy czesania. Jeśli z pewnych względów nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zadbać o piękną sierść cavalierów – jak najbardziej możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonego groomera.

Cavalier king charles spaniel – dla kogo?

Cavalier king charles spaniel to sympatyczny, łagodny psiak – który sprawdzi się zarówno singlom, jak i rodzinom (także z dziećmi!). To psiaki, które szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia – oraz tolerują inne zwierzaki w domu. Zwykle nie sprawiają kłopotów behawioralnych – dzięki czemu jak najbardziej nadają się na pierwszego psa, dla osób zupełnie niedoświadczonych w opiece nad czworonogami. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają odpowiedniego szkolenia – wręcz przeciwnie! Jeśli zaniedbamy tę kwestię – upór czworonoga może sprawić, że wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem zacznie być uciążliwe. Jeśli jednak regularnie ćwiczymy z psiakiem oraz zaspokajamy jego potrzebę aktywności (zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych) – życie z tym pełnym uroku, inteligentnym oraz spokojnym pupilem, z całą pewnością będzie sprawiać wiele radości (i jemu, i nam!).

 

pupil rasy cavalier king charles spaniel

Zalety posiadania psa rasy cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to piękny, bystry i łagodny psiak, który już od pierwszych kontaktów zauroczy niejednego opiekuna! To psiaki o szlachetnej aparycji, serdeczne i otwarte – szybko przywiązujące się do rodziny. Cena za szczeniaka tej wyjątkowej rasy z Wielkiej Brytanii waha się od niecałych 2000 złotych do nawet 4000 złotych – wszystko zależy od płci i umaszczenia czworonoga. Nie bez znaczenia pozostaje również hodowla, z jakiej zdecydujemy się wziąć psiaka. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić miejsce, z jakiego pochodzi nasz psiak – ponieważ pupile ras ozdobnych, takich jak mopsy, cavaliery czy maltańczyki, narażone są na występowanie licznych pseudohodowli. Przed przybyciem naszego nowego, czworonożnego domownika do domu czy mieszkania – przygotujmy się na to wydarzenie miedzy innymi poprzez przygotowanie odpowiedniej wyprawki dla szczeniaka.

Wady posiadania psa rasy cavalier king charles spaniel

Wyzwaniem dla opiekunów pięknych, eleganckich cavalierów może być ich upór – który przyjmuje na sile wtedy, gdy nie pracujemy z psem, a kwestie jego wychowania pozostawiamy przypadkowi. Niestety nadal jest to bardzo często spotykana sytuacja – kiedy opiekun decyduje się na psiaka, nie posiadając odpowiedniej wiedzy na temat jego charakteru i potrzeb. Na szczęście wiele właścicieli wie, że nawet najtrudniejsze problemy z zachowaniem pupila można rozwiązać – na przykład przy pomocy doświadczonego behawiorysty. Cavaliery wymagają również przemyślanej pielęgnacji – najlepiej na bazie wysokiej jakości kosmetyków dla psów. Chociaż życie z każdym czworonogiem wymaga pokrywania określonych kosztów miesięcznych – opieka nad psami z IX grupy FCI może obfitować w wydatki związane z utrzymaniem ich estetycznego wyglądu na jak najwyższym poziomie.

Cavalier king charles spaniel – podsumowanie

Cavaliery to psiaki cieszące się sporą popularnością w wielu krajach świata – wszystko za sprawą połączenia świetnej osobowości oraz wyglądu. Pupile tej nietuzinkowej rasy to wspaniali towarzysze codzienności, które potrafią zachwycić swoją przyjacielską, serdeczna naturą i otwartością. Zwykle nie wykazują też zachowań agresywnych – co jest szczególnie ważne przy kontaktach z innymi pupilami i dziećmi. Cavaliery nie bez powodu kojarzone są również z niezwykła klasą i elegancją – nic dziwnego, towarzyszyły przecież arystokratom! Opiekując się tak uroczymi, małymi psiakami jak czworonogi rasy cavalier king charles spaniel nie możemy jednak zapomnieć o tym, aby pilnować się, by nie wpaść w „pułapkę” traktowania psa niczym… maskotki czy dziecka, które może doprowadzić między innymi do agresji lękowej naszego czworonożnego przyjaciela.