Nigdy nie słyszałeś / aś o takiej rasie psa jak jamnikoogar szwedzki? Nic dziwnego – ponieważ te urokliwe psiaki, nazywane także „dreverami” są prawieże nieznane poza Szwecją. Miłośnicy psiaków uważają, że drevery powstały na skutek „zmieszania się” jamnikoogra duńskiego i westfalskiego. Chociaż na temat tej interesującej rasy nie znajdziemy zbyt wielu informacji w ogólnodostępnych mediach poświęconych psom – uważamy, że warto pisać nie tylko o najpopularniejszych czworonogach (takich jak chociażby owczarek niemiecki, który jest aktualnie najpopularniejszą rasą psa w Polsce), ale również tych mniej znanych czy wręcz nieznanych w naszym kraju. Dlaczego warto zatrzymać się nieco dłużej nad psiakami rasy jamnikoogar szwedzki? Nie tylko ze względu na ich przyciągającą uwagę aparycję – ale również fantastyczny charakter! Podobnie jak inne psy gończe – są to niezwykle zwinne, szybkie pupile o dużej wytrzymałości. Mimo tego, że rasy psów gończych hodowano z myślą o polowaniach – na co dzień tego typu psiaki potrafią być wiernymi, posłusznymi towarzyszami człowieka (nie tylko podczas aktywności myśliwskich!).

wzrost: 30-38 cm (suczka), 32-40 cm (samiec)

waga: 15-20 kg

długość życia: 12-16 lat

aparycja devera

Jamnikoogar szwedzki – co to za rasa?

Jamnikoogar szwedzki to bystry, potrafiący współpracować z człowiekiem pies – którego jeden z „rodziców”, jamnikoogar westfalski (zwany też „jamnikogończym”) słynie ze swojej umiejętności polowania na jelenie. Celem stworzenia tej szwedzkiej, nie do końca znanej w Polsce rasy było stworzenie psiaków odpornych i wytrzymałych, doskonale odnajdujących się na nawet bardzo trudnym terenie. Chociaż zwykle drevery uznawane są za psy mniejszych rozmiarów – niektóre z nich należą już do średnich. Co ciekawe – zwykle samce i suczki tej rasy pozostają zbliżonych gabarytów, co oznacza, że po samej budowie ciała nie będziemy w stanie prawdopodobnie rozpoznać czy mamy do czynienia z samicą czy psem. To psiak o dobrze rozwiniętych mięśniach, świetnej kondycji, pozbawiony cech takich jak płochliwość czy agresja. Jamnikoogary szwedzkie bardzo rzadko się denerwują – pozostając skupionymi na zadaniu, jakie wyznaczają im opiekunowie. Bez wątpienia to rasa wymagająca sporej ilości aktywności – nie tylko spacerów w ciągu dnia, ale również urozmaiconych zajęć stymulujących zarówno fizyczność, jak i intelekt psiaka.

Jamnikoogar szwedzki – czy znajdziemy go w Polsce?

Ponieważ jamnikoogary szwedzkie są znane niemalże wyłącznie w swojej ojczyźnie – jeśli marzy Ci się inteligentny, posłuszny pupil właśnie tej konkretnej rasy, najprostszym sposobem byłoby skontaktowanie się z hodowcą szwedzkim. Oczywiście – sprowadzanie psa z  zagranicy wiąże się z dodatkowymi, nierzadko bardzo wysokimi kosztami, jednak miłośnicy psów są w stanie zrobić wiele dla tego, aby pozyskać czworonoga dokładnie tej rasy, jaką sobie wymarzyli. Osoby, które nie wiedzą jak działać pod kątem sprowadzania psa, obawiają się zetknięcia z pseudohodowlami czy – po prostu – nie dysponują aktualnie odpowiednią ilością środków finansowych, aby móc pozwolić sobie na tego konkretnego pupila… zamiast devera wybierają rasy dostępne na terenie kraju, a więc chociażby ogara polskiego (który, podobnie jak drever, uchodzi za psa nieskomplikowanego w wychowaniu). Pamiętajmy jednak, że koszt związany z zakupem czy transportem czworonoga to zaledwie jeden z wielu wydatków, jakie czekają nas podczas życia z psem. Jeśli nie jesteśmy gotowi finansowo na zakup psiaka czy wzięcie go ze schroniska – odłóżmy pieniądze i dopiero wtedy podejmijmy tę ważną decyzję.

Drever – jaki ma charakter?

Osobowość jamnikoogara szwedzkiego jest charakterystyczna nie tylko dla nich samym, ale i dla innych psów myśliwskich – to psiaki pełne energii, wytrwałe, odważne, lojalne wobec ukochanych opiekunów.  To pupile, które zostały wyhodowane z myślą o tropieniu zwierzyny – takiej jak wyżej wspomniane jelenie – dlatego też w przypadku driverów sprawdzi się chociażby taka aktywność jak tropienie użytkowe. Drevery są też niezwykle rodzinne oraz łagodne wobec dzieci. Pamiętajmy jednak, aby – kiedy jamnikoogar szwedzki bawi się z naszą pociechą – nadzorować zarówno dziecko, jak i psiaka podczas wspólnego spędzania czasu. Chociaż mogą pokazywać swoją samodzielną, niezależną i nieco upartą stronę osobowości na co dzień – z pomocą odpowiedniego szkolenia, które powinno trwać już od pierwszych miesięcy życia czworonoga, jak najbardziej ustalimy odpowiednią hierarchię, jaka będzie panowała w naszym domu. Dzięki tego typu zasadom – psiak nie tylko wie co może, a czego nie, ale również będzie czuł się bezpiecznie. Ze względu na wysoką inteligencję – drevery sprawdzą się w licznych dyscyplinach sportowych dla psów, na przykład w agility. Jeśli chodzi o kontakt z innymi zwierzakami – zwykle przebiega on bez komplikacji.

młody jamnik

Jak szkolić jamnikoogara szwedzkiego?

Ponieważ jamnikoogar jest psem o stanowczej, aczkolwiek spokojnej osobowości – jego szkolenie zwykle nie sprawia wielu problemów (nawet mniej doświadczonym opiekunom). Przede wszystkim – już wtedy, kiedy derver jest szczeniakiem, powinniśmy rozpocząć jego socjalizację z innymi psiakami. Ponieważ to psiak, któremu wiele przyjemności sprawia tropienie – bez odpowiedniego szkolenia może mieć kłopoty z zaakceptowaniem innego zwierzaka, na przykład mniejszego, drugiego psa, w domu. Im szybciej dopuścimy pupila do kontaktów z innymi czworonogami – na przykład podczas tak zwanego „psiego przedszkola” – tym łatwiej będzie nam funkcjonować w jednym domu z kilkoma psami bądź innymi zwierzakami. Podczas szkolenia warto pilnować się jeśli chodzi o zachowanie konsekwencji – ponieważ jeśli nasz bystry jamnikoogar szwedzki „wyczuje”, że jesteśmy podatni na jego upór – jak najbardziej może wykorzystywać to w późniejszym czasie. W skrajnych sytuacjach, kiedy nie potrafimy poradzić sobie z psiakiem – co w przypadku jamnikoogarów szwedzkich dzieje się raczej rzadko – warto skorzystać z profesjonalnej opieki behawiorysty.

Żywienie drevera – co sprawdzi się najlepiej?

Żywienie drevera powinno być dopasowane do jego potrzeb – które w tym wypadku stanowią sporą ilość różnego typu aktywności w ciągu dnia. Podstawą zdrowej, zbilansowanej diety zwykle jest wysokiej jakości mięso. Na rynku znajdziemy dziś karmy zarówno ze standardowymi rodzajami mięsa – na przykład wołowiną czy kurczakiem – jak i te bardziej wymyślne, egzotyczne (na przykład z mięsem kangura). Zanim znajdziemy najlepszą karmę dla swojego pupila – zapewne będziemy musieli przetestować przynajmniej kilka rodzajów. Na szczęście jamnikoogary szwedzkie zazwyczaj nie są podatne na alergie pokarmowe. W zdrowej diecie psa nie może zabraknąć witamin – pochodzących z owoców i warzyw, których elementy również znajdują się w karmie. Podczas szkolenia czworonoga – warto wykorzystywać smakołyki, które nie tylko dodatkowo zmotywują go do oczekiwanego działania, ale również zaspokoją potrzebę organizmu pupila jeśli chodzi o inne niż te zawarte w karmie suchej czy mokrej składniki odżywczej.

Pielęgnacja psa rasy jamnikoogar szwedzkiego – jak robić to dobrze?

Pielęgnacja psa rady jamnikoogar szwedzki jest łatwa i szybka – wystarczy przeczesywać jego sierść raz w tygodniu, aby zachować jej zdrowie i piękny wygląd. Ze względu na opadające uszy – warto monitorować ich stan tak, aby w miarę możliwości ustrzec psiaka przed zachorowaniem na infekcję. Podobnie jak w pielęgnacji psów innych ras – również w przypadku drevera – powinniśmy wybierać takie kosmetyki, które nie podrażnią skóry czworonoga. Pamiętajmy, że pielęgnacja to nie tylko systematyczne kąpiele czy czesanie, ale także mycie zębów pupila oraz kontrolowanie stanu jego oczu. Nie wszyscy wiedzą, że jamnikoogary szwedzkie są genetycznie predysponowane do otyłości – co oznacza, że pielęgnacja, a więc opieka nad psem, powinna obejmować nie tylko dbałość o higienę, ale również o zachowanie smukłej sylwetki (poprzez planowanie licznych aktywności).

umaszczenie psa rasy jamnikoogar szwedzki

Jamnikoogar szwedzki – jak wygląda?

Jamnikoogar szwedzki – ze względu na nazwę swojej rasy – przez osoby niezagłębiające się w temat, bywa mylony z jamnikiem bądź ogarem. Kiedy jednak przyjrzymy się  psom na zdjęciu – na przykład jamnikowi i jamnikoogarowi szwedzkiemu – widzimy już konkretne różnice w ich wyglądzie. Przede wszystkim – cechą charakterystyczną drevera jest jego specyficzna, zbita sylwetka (nieco dłuższa, „umiejscowiona” na krótkich, mocnych łapach). Drevery są złoto-białe bądź czarno-białe, a wzorzec rasy nie dopuszcza umaszczenia w całości białego. Nieco wydłużona kufa, opadające uszy i mądre, bursztynowe oczy sprawiają, że aparycja jamnikoogara szwedzkiego jest odbierana jako przyjacielska i serdeczna – zupełnie tak jak jego charakter. W kontekście działań, umożliwiających utrzymanie dobrego wyglądu psiaka nie możemy zapominać o kondycji jego pazurków – które powinny być regularnie przycinane (tak, aby nie przeszkadzały psu na co dzień).

Jamnnikoogar szwedzki – dla kogo?

Jamnikoogar szwedzki to odważny, silny, wytrwały psiak, który uwielbia aktywności – na czele z tropieniem użytkowym. To pupil, który na co dzień jest łagodny, cierpliwy i posłuszny – zazwyczaj akceptujący też inne zwierzęta. Drevery sprawdza się zarówno w przypadku opiekunów zamieszkujących w domu, jak i mieszkaniu – warto jednak pamietać o tym, aby (niezależnie od sytuacji) zapewnić czworonogowi taką ilość i intensywność aktywności, jakiej potrzebuje. Ze względu na swój niewielki rozmiar – nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni. Przede wszystkim jednak jamnikoogar szwedzki jest propozycja rasy dla osób, które chcą wyróżniać się poprzez posiadanie psa – ze względu na bardzo niską popularność driverów w Polsce. To psiaki dla osób, uwielbiających długie spacery lasem, wspólne zabawy, ale i szkolenie – mogące poświęcić czworonogowi swój czas na co dzień, a przy tym osobom, które nie chcą poświęcać zbyt wiele energii na czynności związane z pielęgnacją pupila.

jamnikoogar podczas odpoczynku

Zalety posiadania psa rasy drever

Jeśli chodzi o zalety posiadania psa rasy drever bez wątpienia jest to ich cierpliwość, łagodność, spokój jaki zachowują – oraz umiejętność współpracy z opiekunem. To czworonogi bystre, inteligentne, wytrzymałe – wykazującą dużą lojalność wobec swojego pana czy pani. Ich pełna uroku aparycja – niewymagająca zaawansowanej pielęgnacji – wraz ze spokojną, zrównoważoną osobowością oraz wyjątkowo „zdolnym” do tropienia nosem sprawiają, że dreverami zaczyna interesować się coraz to więcej osób. Jeśli więc z jakiegoś powodu marzy Ci się ta szwedzka, nietuzinkowa rasa – nie rezygnuj ze spełnienie swojego marzenia. Wybierając hodowlę pamiętaj jednak o tym, aby zwrócić uwagę na to czy aby na pewno działa ona legalnie, zapewniając zarówno suczce, jak i szczeniakom odpowiednie warunki do życia. Kiedy zauważymy jakiegokolwiek nieprawidłowości – powinniśmy oczywiście niezwłocznie je zgłosić. Warto mieć jednak na uwadze, że ryzyko powstawania pseudohodowli jest wyższe w przypadku popularnych ras w Polsce – na przykład mopsów czy maltańczyków.

Wady posiadania psa rasy drever

Wadą wspólnego życia z psem dla opiekunów, którzy nie potrafią być stanowczy wobec psiaków, może okazać się silna osobowość jamnikoogarów szwedzkich. Niektórzy z nas błędnie myślą, że wyznaczanie psu zdrowych granic czy też bycie konsekwentnym nie tylko podczas szkolenia, ale i na co dzień – sprawi, że psiak nie poczuje naszej miłości i oddania. To bardzo duża pułapka myślowa – która w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do tego, że nasz czworonożny przyjaciel „wejdzie nam na głowę”. Inne spore wyzwanie w kontekście tej wyjątkowej, pochodzącej ze Szwecji rasy to oczywiście problemy z jej dostępnością w Polsce. Na szczęście – korzystając z możliwości, jakie daje nam dziś Internet – z łatwością odnajdziemy sprawdzone, zaufane hodowle, które pozwolą nam na spełnienie marzenia właśnie o dreverze! Chociaż pielęgnacja czworonoga należy do nieskomplikowanych – ze względu na skłonności genetyczne pupila do otyłości, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego sposób odżywiania się na co dzień.

jaminoogar na smyczy

Jamnikoogar szwedzki – drever – podsumowanie

Drever – chociaż w Polsce jest niemalże nieznany – to bez wątpienia interesujący psiak, nad którym warto się pochylić! Niezależnie od tego czy nasze serca skradają psy rasowe – również przedstawiciele konkretnej grupy FCI czy określonej rasy – czy też urzekają nam tak zwane „mieszańce” i „kundelki”, decyzja o wzięciu psiaka pod swój dach powinna być zawsze starannie przemyślana. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu swojej aktualnej sytuacji życiowej – zarówno pod kątem prywatnym, jak i zawodowym – będziemy mogli zniwelować ryzyko przykrych sytuacji, podczas których opiekunowie psiaków decydują się na ich oddanie do innej rodziny czy schroniska dla bezdomnych zwierząt. Pamiętajmy, że psy to istoty, które odczuwają całe spectrum emocji – a które nigdy nie powinny stanowić dla nas chwilowej, „modnej” zabawki!