Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie kojarzyłaby tych małych, rezolutnych psiaków – jednych z najpopularniejszych terrierów, cechujących się nieposkromiona odwagą i chęcią do zabawy! Te energiczne, radosne i bardzo żywiołowe czworonogi to oczywiście yorkshire terriery – nazywane potocznie „yorkami”. Jak sama nazwa wskazuje – yorkshire terrier to pupil pochodzący z hrabstwa Yorkshire w Anglii. To małe, inteligentne, wnoszące ogrom pozytywnej energii psiaki, które bardzo często możemy spotkać dzisiaj na polskich ulicach. Podobnie jak inne niewielkich rozmiarów psy – niestety nadal często bywają traktowane jak maskotki swoich panów i pań, którzy zapominają, że w małym, niepozornym ciele kryje się… nieposkromiony duch! Chociaż niektórzy nadal myślą, że mały pies oznacza mało obowiązków na co dzień – nic bardziej mylnego! W przypadku tak uwielbiających ruch psów jak yorki – aktywność odgrywa niezwykle ważną rolę. Co warto wiedzieć o yorkach, jak o nie dbać oraz jakiego typu opiekunom sprawdzą się najbardziej? Przychodzimy z podpowiedziami!

wzrost: 18-23 cm

waga: do 3,2 kg

długość życia: 13-16 lat

mały pies rasy yorkshire terrier

Yorshire terrier – co wiemy o rasie?

Yorkshire terrier to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce – wszystko za sprawą możliwości mieszkania z psiakiem na nawet najmniejszym metrażu. Pamiętajmy jednak, że – niezależnie od tego czy funkcjonujemy z czworonogiem w 30-metrowym studio czy ogromnym domu – konieczne jest zaspokajanie jego potrzeby aktywności (zarówno fizycznej, jak i mentalnej). Yorki to psy niezwykle interesujące również ze względu na ich urok osobisty i estetyczny wygląd – nic dziwnego, że tak często trafiają do domu pań, które chcą realizować na nich swoje pielęgnacyjne zapędy (na przykład poprzez systematyczne czesanie yorków przy pomocy rozmaitych spinek i gumek do włosów). Yorki uchodzą też za psy głośne – jednak nie jest to regułą. Nie wszyscy wiedzą, że na lęk separacyjny narażone są wszystkie rasy – nie tylko małe psy – i że to od nas, właścicieli, zależy to czy nasz psiak będzie spokojnie znosił nieobecność opiekunów czy też będzie emocjonował się, a co za tym idzie, wymagał podjęcia konkretnych kroków pod kątem pracy behawioralnej.

Jak wygląda york?

Cechą charakterystyczną wyglądu sympatycznego yorka jest ich niewielki rozmiar – tak mały, że niejednokrotnie musimy uważać na nie na spacerach. Chociaż nie zawsze są od razu widoczne w miejskich aglomeracjach – jak najbardziej możemy je usłyszeć! To psiaki zadziorne, których osobowości odpowiada aparycja – wyrazista, urocza, a jednocześnie „z pazurkiem”. Kolorystyka upartych, rezolutnych yorków – najczęściej stalowo-złota bądź podpalana – podkreśla ich urok osobisty, a duże, ciemne oczy powodują że widząc yorka nie można pomylić go z żadną inną rasą! Nie ulega wątpliwości, że sporym atutem tych milusińskich, energicznych psiaków jest też niesamowicie miła w dotyku, aksamitna sierść – która oczywiście wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu, że znajduje się ona w większej ilości na grzbiecie – głaskanie pupili tej rasy jest niezwykle przyjemne!  Uszy yorków są małe i stojące, a waga zwykle nie przekracza 3,2 kilogramów – jeśli jest inaczej, jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi powrót do formy.

York – jaki ma charakter?

York to jedna z najmniejszych ras – co nie znaczy, że są delikatne, wystraszone czy spokojne! To psiaki o fantastycznym temperamencie – wnoszące do rodziny całe mnóstwo pozytywnych emocji. Yorkom nie można odmówić chęci „stawiania na swoim”, a więc uroczego uporu, który – pozostawiony sam sobie, bez szkolenia – może sporo namieszać w życiu opiekunów! Chociaż yorki i inne małe rasy przez niektórych bywają nazywane (pieszczotliwie bądź nie) „szczurkami” – należy pamiętać, że mimo małych rozmiarów, są to psy, które – podobnie jak rasy średnie i duże – pochodzą od… wilka! Co to oznacza w praktyce? Yorkshire terriery potrzebują sporo aktywności, uwagi i zaangażowania pana czy pani w szkolenie. To radosne i rezolutne pupile, które uwielbiają zabawę, ale potrafią pokazać też pazurki. To psiaki pełne życia, zadziorne, odważne, lubiące towarzystwo. Ich osobowość to również nieskrywana pewność siebie oraz… zamiłowanie do nauki! Nie wszyscy wiedzą, że czarujące yorki bardzo mocno przywiązują się też do rodziny, z którą chętnie spędzają całe dnie.

 

kolory umaszczenia yorka

Jak żywić yorkshire terriera?

Żywienie yorka powinno bazować na wysokiej jakości składnikach – mięsie, warzywach, owocach, jakościowych dodatkach. Nie wszyscy wiedzą, że zacieki – nieestetyczne, brązowe ślady pod oczami – nie dotyczą jedynie psów ras białych (na czele z maltańczykami), ale również między innymi yorków (z tym, że ze względu na ich umaszczenie nie są bardzo widoczne). Yorki – podobnie jak inne psy mniejszych ras – mogą być narażone na alergie pokarmowe, dlatego tak ważne jest, aby dobierać ich styl żywienia oraz konkretne produkty z największą starannością. York to psiak aktywny – dlatego też w jego codziennej zdrowej diecie nie może zabraknąć mięsa, które zapewnia pupilowi białko, a więc wspiera pracę jego mięśni. Chociaż niektórzy opiekunowie psów upierają się przy diecie wegetariańskiej dla psa – całe mnóstwo lekarzy weterynarii twierdzi, że mięso jest niezwykle ważne do tego, aby utrzymać dobre zdrowie i formę psiaka. Pamiętajmy, aby – szkoląc naszego yorka – wybierać smaczki na bazie takich składników, które nie będą uczulać naszego czworonożnego przyjaciela.

Pielęgnacja yorka – czy jest trudna?

Patrząc na psiaka o tak długich włosach jak york większość z nas może stwierdzić, że jego pielęgnacja wymaga nie lada wprawy – jak się jednak okazuje, nie jest wcale tak skomplikowana i trudna na jaką może wyglądać! Wystarczy pilnować regularności oraz systematycznie odwiedzać gabinet profesjonalnego groomera – ponieważ z oczywistych względów nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o pielęgnację czworonoga. Kluczem do zachowania higieny oraz pięknego wyglądu pupila pozostają regularne kąpiele – przy użyciu odpowiednich, niepodrażniających skóry psiaka szamponów. Yorki zwykle przyzwyczajone są do czesania, a nawet wykonywania wymyślnych fryzur od szczenięcych lat – i rzeczywiście, im szybciej nauczymy naszego pupila, że pielęgnacja jest czymś normalnym i naturalnym, tym mniejsze problemy na tej płaszczyźnie będziemy mieć w późniejszym czasie. Rutyną pielęgnacyjną yorków powinno być też mycie zębów oraz monitorowanie stanu oczu i uszu – a kiedy tylko zauważymy, ze dzieje się z nimi coś niedobrego, powinniśmy jak najszybciej wybrać się do zaufanego weterynarza (ze względu na to, że nie zawsze zmianę skórną wyleczymy produktami kosmetycznymi, a bardzo często niezbędne będzie przepisanie konkretnych leków).

york na wystawie

Szkolenie yorka – czy aby na pewno jest konieczne?

Opiekunowie małych psów bardzo często spotykają się z sytuacją, kiedy zaniedbują szkolenie swojego „maluszka” – rozpieszczając go przy tym do granic możliwości – a później, kiedy pupil jest już dorosły, nie wiedzą jak poradzić sobie z jego niepożądanym zachowaniem i niechcianymi nawykami. W tym miejscu warto przypomnieć jedną bardzo istotną kwestię – niezależnie od tego jakiej rasy psa posiadamy bądź na jaką rasą pupila się zastanawiamy, kluczem do satysfakcjonującego, udanego życia pod jednym dachem (dla obu stron!) pozostaje systematyczne szkolenie… od pierwszych dni psiaka w nowym domu! Pies, który nie jest szkolony, bardzo szybko pozwala sobie na bardzo wiele – mając tym samym mocno zaburzoną hierarchię, jaka panuje w rodzinie. Pamiętajmy, że małe psy również potrafią być dynamiczne, pewne siebie i uparte – jak to jest w przypadku uroczego yorkshire terriera – a traktowanie ich niczym maskotki nie prowadzi do niczego dobrego. Niejednokrotnie słyszymy przecież o pogryzieniu opiekuna przez własnego psa – co jest skutkiem nieprawidłowej relacji budowanej przez lata, a bardzo często również braku świadomości popełnianych przez niego błędów.

Yorki – dla kogo?

Yorki to doskonałe psy nie tylko dla osób o podobnym temperamencie do nich – a więc lubiących pieszczoty i aktywność – jak i dla wszystkich tych z nas, którzy uwielbiają rezolutną i pewną siebie osobowość terrierów. Chociaż dziś trudno w to uwierzyć – ze względu na to, że wybieramy psiaka po to, aby pełnił rolę wiernego towarzysza, a znacznie rzadziej niż kiedyś praktyczną i użytkowa – urocze yorkshire terriery polowały dawniej na myszy (zarówno w biedniejszych dzielnicach, jak i bardzo zamożnych domach). To psiaki, które dzięki swojej energii i werwie, nie pozwolą Ci się nudzić – dlatego jeśli masz już doświadczenie z psiakiem bądź psiakami o silnej, niezależnej i nieco upartej osobowości, wspólne funkcjonowanie z yorkiem pod jednym dachem, nie powinno przynieść Ci żadnego kłopotu. W razie problematycznych sytuacji, jakie mogą dotyczyć przecież każdej rasy – nie bójmy się jednak skontaktować z „psim psychologiem”, który pomoże nam zdiagnozować kłopoty behawioralne psa oraz wskaże na nasze zachowania, które powodują konkretne reakcje czworonoga (a o których bardzo często nie mamy pojęcia!).

pupil rasy yorkshire terrier podczas odpoczynku

Zalety posiadania yorkshire terriera

Jeśli szukasz śmiałego, dziarskiego, radosnego psiaka o fantastycznej aparycji i radosnym podejściu do życia – postaw na jedną z najmniejszych, a zarazem najpopularniejszych ras… yorkshire terriera! To psiak, który szybko się uczy, kocha ruch i zabawę oraz szybko przywiązuje się do swojej rodziny. Choć ma dynamiczny, uparty i pewny siebie charakter – może być świetnym towarzyszem zarówno dzieci, jak i innych zwierząt w domu. Pamiętajmy jednak, że yorki są terrierami – a co za tym idzie, w przypadku mniejszych zwierząt (na przykład gryzoni) konieczna może okazać się praca z behawiorystą. Dzięki swoim niewielkim gabarytom – wspaniale odnajdują się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. To z pewnością pies dla aktywnych – wprowadzający radosną atmosferę wszędzie tam, gdzie się pojawi! Chociaż może wydawać się inaczej – pielęgnacja yorkshire terrierów nie jest zbyt skomplikowana, o ile odnajdujemy się w systematycznych kąpielach i wyczesywaniu psiaka. Ważne jest, aby od początku traktować te wyjątkowe psy jako pełnoprawne psiaki, a nie jak… zabawki. Za szczeniaka rasy yorkshire terrier musimy zapłacić od 2000 do nawet 4000 złotych.

york spaceruje

Wady posiadania yorkshire terriera

Chociaż życie z psem niezależnie od rasy to wspaniała przygoda – niezbędne  jest „przearanżowanie” swojej codzienności wtedy, kiedy pod naszym dachem pojawia się psiak (szczególnie tak żywiołowy i pełen werwy jak york!). Wyzwaniem, jakie staje przed opiekunami yorków, jest przede wszystkim konieczność regularnego szkolenia psiaka oraz wykonywania pielęgnacyjnych rytuałów – w innym razie nasz pełen wigoru pupil może stracić nie tylko przyjemny dla oka, estetyczny wygląd sierści, ale i… zdrowie. Opieka nad psiakiem wymaga więc sporej ilości czasu i zaangażowania – co więcej, ze względu na szybkie i intensywne przywiązywanie się czworonoga do rodziny, wyjazdy bez niego mogą okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Na szczęście coraz to więcej świadomych opiekunów psów decyduje się zarówno na bliższe, jak i dalsze podróże w towarzystwie czworonożnego przyjaciela – co sprawia, że wspólne życie staje się jeszcze ciekawszą przygodą!

Yorkshire terrier – podsumowanie

Yorkshire terrier to popularna w Polsce rasa psa, która już przy pierwszym kontakcie wzbudza niemałą radość i… chęć przytulenia! To psiaki o aksamitnej, przyjemnej w dotyku sierści, pozytywnej energii oraz sporym intelekcie – który sprawia, że tak chętnie i dosyć szybko się uczą. Wspólne, pełne treningów życie ucieszy nie tylko yorka, ale i jego opiekuna – który, podobnie jak on, powinien lubić ruch, czas na świeżym powietrzy oraz zabawy stymulujące aktywność fizyczną oraz mentalną. Chociaż niejednokrotnie mówi się, że yorki sporo szczekają, a więc są głośne – pamiętajmy, że z pomocą doświadczonego behawiorysty, jesteśmy w stanie jak najbardziej oduczyć psiaka nadmiernego wokalizowania. Choć to jedne z najmniejszych czworonogów – nie można odmówić im wielkiego serca, jakie chętnie okazują wobec ukochanych bliskich oraz niesamowitej pasji i energii, jaka „tryska” wręcz z ich małego, psiego ciała.