Chociaż „mieszanki” ras, takie jak pełen uroku zuchon, budzą wiele kontrowersji i wątpliwości co do samego w sobie decydowania się na wzięcie pupila pod swój dach – to właśnie psy tego typu podbijają nasze serca i… social media! Nie bez powodu to właśnie małe, występujące w wielu wersjach kolorystycznych psiaki cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Zuchony – powstałe na skutek kontaktów psów rasy shih-tzu i bichon frise – rzeczywiście wyglądają nietuzinkowo, a ich niewielkie rozmiary w połączeniu z czarnym nosem, ciemnymi oczami i wielobarwną sierścią sprawiają, że to właśnie one są marzeniem niejedynego dziecka czy… osoby dorosłej! Oczywiście – nie można odmówić im wspaniałej aparycji „psa pluszaka” (zuchony w istocie wyglądają niczym żywe zabawki!), jednak zastanawiając się nad wzięciem nieuznanego przez FCI „połączenia ras”, powinniśmy liczyć się nie tylko z tym, że wspieramy pseudohodowlę, ale także… z ewentualnymi problemami zdrowotnymi psiaka. Jak to jest z tak zwanymi „zuchonami”? Czy – jak sama nazwa wskazuje – to czworonożne zuchy, które wniosą do naszych domów mnóstwo pozytywnej energii? A może opieka nad nimi będzie wiązać się z trudnościami? Przychodzimy z podpowiedziami!

wzrost: 22-30 cm

waga: 3,6-6 kg

długość życia: 12-16 lat

szczeniak bichon frise'a i shih-tzu

Zuchon – „mieszanka” doskonała?

Zuchony – nazywane także „shichonami” – to stosunkowo nowa rasa (podobnie jak maltipoo, które również cieszy się ogromnym powodzeniem!). Chociaż patrząc na czarująca aparycję tego niezwykle przyjemnego psiaka trudno jest oprzeć się niesamowitemu wrażeniu, jakie robi – pamiętajmy, by przy wyborze rasy dla siebie i swoich bliskich, nie kierować się wyłącznie cechami zewnętrznymi. Oczywiście – „sprawcami” tak przyjemnego wyglądu zuchona nie jest nikt inny jak jego rodzice, a więc shih-tzu i bichon frise… i to właśnie oni odpowiadają także za osobowość małego, uroczego zuchona! Jaki jest więc zuchon? Przede wszystkim łączy w sobie wszystkie zalety zarówno jednej, jak i drugiej rasy – jest czuły i delikatny jak bichon (który także uwielbia się przytulać!) oraz lojalny, niezwykle przywiązujący się do opiekuna shih-tzu. Chociaż jeden z rodziców zuchona – shih-tzu – słynie także ze swojego nieco upartego, zadziornego charakteru, zuchony są zwykle bardzo łagodne, przez co doskonale nadają się do domów z dziećmi. I choć wiele argumentów zachęca do zdecydowania się właśnie na tego spokojnego, czułego, serdecznego psiaka – powinniśmy pamiętać o tym, że kupując szczenię rasy nieuznanej przez FCI… wspieramy pseudohodowlę.

Zuchon – pluszowy miś dla najmłodszych?

Bardzo krzywdzące dla zuchonów jest traktowanie ich niczym pluszaków – które niestety zdarza się coraz częściej. Nawet w social mediach możemy zauważyć, że psy te są traktowane niemalże jak zabawki, które opiekunowie z przyjemnością noszą w koszyczkach, torebkach czy też przekładają z miejsca na miejsce. Pamiętajmy, że każdy psiak – niezależnie od swojego rozmiaru – zasługuje na odpowiednie traktowanie. Co to oznacza w praktyce? Traktujmy psa jak… psa – a nie jak dziecko czy miły dla oka gadżet. Większość problemów behawioralnych ma swoje miejsce w nieodpowiednim podejściu do czworonoga. Wysoki poziom frustracji – w skrajnych sytuacjach – może doprowadzić nawet do ataku psa na swojego właściciela. Miejmy więc na uwadze, że nieustanne noszenie psa, przebywanie w nim wyłącznie w domu (bez wyjść w miejsca, w których mógłby się wybiegać czy pobyć z innymi psami) – może wyrządzić mu poważną krzywdę. Jeszcze przed wzięciem psa pod swój dach – wytłumaczmy dzieciom jak traktować pupila, aby był szczęśliwy i usatysfakcjonowany życiem z nowymi członkami rodziny. Kiedy pociechy są bardzo małe – konieczne jest każdorazowe monitorowanie zachowań dziecka wobec czworonoga.

Jaki charakter ma zuchon?

Ze względu na swoją przyjacielską, serdeczną osobowość – zuchony polecane są nie tylko rodzinom z dziećmi, ale i… seniorom! Chociaż psiaki bardzo szybko znajdują domy po narodzinach – warto pamiętać o tym, że im więcej osób będzie kupować właśnie „mieszankę” shih-tzu z bichon friese… tym częściej będzie dochodziło do rozmnażania psów tych ras. Pamiętajmy, że – choć pupile mogą być chowane w dobrych warunkach i kochających się rodzinach – każda rasa nieuznana przez FCI może nieść ze sobą problem chociażby chorób genetycznych. Podobnie jak z wyglądem psów tej rasy – który różni się od siebie, w zależności od umaszczenia obojga rodziców – tak i z osobowością psa, która pozostaje dla nas niespodzianką! Oczywiście wiele zależy od wychowania psa, a więc pozytywnych zachowań, jakie w nim utrwalimy – warto jednak mieć na uwadze, że niektóre kwestie nie będą od nas zależne. Decyzję o wzięciu pod swój dach czworonoga – niezależnie od tego czy jest to pies rasowy czy nie – powinniśmy starannie przemyśleć. Błędem jest podarowanie pupila w prezencie – który niejednokrotnie skutkuje oddaniem psiaka do schroniska.

umaszczenie zuchona

Jak wygląda pies rasy zuchon?

Jeśli chodzi o wygląd psa rasy zuchon – bez wątpienia to właśnie on jest pierwszym argumentem za tym, aby zdecydować się właśnie na tego czworonoga! Zuchony są niewielkich rozmiarów, posiadają ciemne oczy i czarny nos oraz przyjemną w dotyku sierść – która może być zarówno jasna, jak i ciemna. Tak naprawdę nie istnieje jedyny „wzorzec” co do umaszczenia zuchona – ponieważ, tak jak pisaliśmy, zależy on od umaszczenia obojga rodziców. Ze względu na to, że bichony występują jedynie w wersji białej – większość pięknych, czarujących zuchonów również posiada w sobie ten kolor (przynajmniej miejscowo). Nie wszyscy wiedzą, że nawet chód psa może być uzależniony od „zmieszania” konkretnych psiaków – co więcej, jedno szczenię z tego samego miotu może kroczyć z pewnością siebie jak shih-tzu, podczas gdy drugie… robić to z niezwykłą gracja i elegancją (jak bichony)! Jak się okazuje – zuchony mogą być też bardziej lub mniej kędzierzawe (co wymaga podobnego stopnia zaawansowania pielęgnacji). Do najpopularniejszych kolorów pięknych zuchonów należą między innymi kremowy, złoty, brązowy czy srebrny.

Jak szkolić zuchona?

Opiekunowie małych psów o wdzięcznej aparycji bardzo często podchodzą do nich nieco inaczej niż do czworonogów większych – takich jak chociażby owczarki czy dogi. Jest to oczywiście ogromny błąd – ponieważ zuchony, tak jak i inne rasy, potrzebują systematycznego, dobranego do swoich potrzeb szkolenia. W zależności od tego jak wiele cech osobowościowych odziedziczył nasz psiak od swojego rodzica rasy shih-tzu – praca z nim może być mniej lub bardziej wymagająca. Jeśli nasz uroczy zuchon należy do tych bardziej upartych, dynamicznych, nieuznających kompromisów – tym większą uwagę powinniśmy przywiązywać do jego szkolenia. Im szybciej nauczymy psiaka nie tylko podstawowych komend, ale także uświadomimy mu hierarchię, jaka występuje w naszym domu – tym szybciej wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem stanie się łatwiejsze! Czy zuchon okaże się dobrym pierwszym psem? Wiele zależy od sytuacji. O ile w przypadku ras uznanych przez FCI możemy liczyć na konkretny zestaw cech – o tyle w przypadku ras nieuznanych, zawsze jest to nie lada zagadka! Pamiętajmy, że w razie kłopotów z wychowaniem psa, zawsze możemy wesprzeć się kompetencjami i doświadczeniem behawiorysty.

pupil rasy zuchon podczas snu

Żywienie zuchona – co warto wiedzieć?

Żywienie zuchonów nie jest zbyt skomplikowane – kiedy trafimy już na odpowiednią karmę (która jednocześnie zapewnia czworonogowi szereg składników odżywczych, jak i mu smakuje!), zwykle nie przebiega ono z problemami. Zuchony zazwyczaj mają apetyt – a że są aktywne i lubią zabawę… jak najbardziej potrzebują mięsa w swoich posiłkach! W dobowym zapotrzebowaniu kalorycznym małych, rezolutnych zuchonów – nie możemy nie uwzględnić smaczków, które przydadzą się nam także w szkoleniu czworonoga na co dzień. Jak wspomnieliśmy w tym tekście – na każdym etapie życia psa mogą uwidocznić się problemy zdrowotne pupila, takie jak chociażby liczne alergie pokarmowe. Pamiętajmy jednak, że każdy psiak zasługuje na kochający dom, zaangażowanie i wsparcie swojego opiekuna – niezależnie od tego czy jego „czystość rasy” potwierdzają stosowne dokumenty czy nie!

Jak pielęgnować psa rasy zuchon?

Jak wiemy – zuchony mogą być nieco bardziej kędzierzawe (po bichonach), jak i jedwabiste (po shih-tzu). Niezależnie od tego jaką sierść posiada nasz psiak – do zachowania jego zdrowia i pięknego wyglądu, konieczne jest systematyczne pielęgnowania psiaka. Mowa tutaj oczywiście o kąpielach – których psy o jasnym umaszczeniu mogą potrzebować nieco częściej niż te ciemniejsze. Co istotne – nie przesadzajmy z kąpielami, ponieważ mogą one podrażniać delikatną skórę pupila. Znacznie lepiej jest wytrzeć łapki czworonogowi – zamiast wcierać kosmetyki w całe jego ciała (nawet te partie, w które nie jest to konieczne). Ponieważ sierść pupila rasy zuchon – szczególnie tego, który bardziej podał się na bichona – może się filcować, jeszcze przed kąpielą powinnismy dokładnie ją rozczesać (używając przy tym odpowiednich szczotek). Prócz kąpieli i wyczesywania psa – konieczne jest systematyczne mycie zębów, obcinanie pazurków, sprawdzanie stanu uszu i oczu.

pies rasy zuchon spaceruje

Aktywności dla zuchona – które wybrać?

Ponieważ zuchony są dość aktywnymi psami – przede wszystkim warto znaleźć czas nie tylko na codzienne spacery ze swoim pupilem, ale także zabawy stymulujące rozwój fizyczny, jak i intelektualny. W tym celu dobrze sprawdza się różnego typu gadżety oraz zabawki – takie jak znane większości z nas piłki, zabawki interaktywne czy szarpaki. Dobrze jest też zaopatrzyć się w matę węchową – w którą możemy wsypywać porcję karmy. Zuchonowi spodobają się też zabawy z dziećmi, które darzy szczególną sympatią – pamiętajmy jednak, aby odbywały się one zawsze pod czujnym okiem osoby dorosłej. Jeśli chodzi o czas spędzony z innym psem – również niezbędny jest tu nadzór (szczególnie wtedy, kiedy psiak bawiący się z naszym zuchonem jest bardziej masywny od niego – a co za tym idzie, nieświadomie może wyrządzić mu krzywdę).

Zalety posiadania psa rasy zuchon

Wystarczy spojrzeć na tę radosną, przesłodką „mieszankę” dostojnego bishona z pewnym siebie shih-tzu, aby poznać najważniejszą zaletę tej wyjątkowej rasy! Niech jednak nie zmyli nas wspaniała aparycja psiaka, który mocno przypomina pluszaka – zuchony posiadają nie tylko uroczy wygląd, ale i fantastyczny charakter, który sprawdzi się zarówno w rodzinach z dziećmi, jak i w przypadku seniorów. To aktywne, inteligentne psiaki, które uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem – są oddane i lojalne jak shih-tzu oraz niezwykle łagodne i czułe jak bishony! Dzięki różnorodności pod kątem zarówno samego umaszczenia jak i struktury włosa – każdy opiekun ma szansę „upatrzyć sobie” dokładnie takiego psiaka, o jakim zawsze marzył! Pamiętajmy jednak, by – mimo niezwykle czarującego wyglądu zuchona – nie traktować go niczym przytulankę, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do wielu problemów behawioralnych psa (między innymi do sytuacji, w której nie będzie mógł odnaleźć się w towarzystwie innych czworonogów).

szczeniak rasy zuchom

Wady posiadania psa rasy zuchon

Nie ulega wątpliwości, że największa wadą rasy zuchon jest fakt nieuznania przez FCI – co oznacza, że nie możemy mieć pewności co do stanu zdrowia naszych czworonogów. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do takich okoliczności, kiedy nasz psiak rozwija się prawidłowo i cieszy dobrym zdrowiem – które zmienia się o 180 stopni w oka mgnieniu. Wyłącznie wtedy, kiedy bierzemy pupila z zarejestrowanej, legalnie działającej hodowli – możemy mieć pewność, że jego rodzice byli wolni od wad genetycznych oraz że on sam został skrupulatnie sprawdzony pod kątem zdrowotnym przed oddaniem nowym opiekunom. Ten tekst przedstawia rasę – niesamowicie uroczą, wesołą, rezolutną, idealną dla rodzin z dziećmi – natomiast ocenę tego czy warto decydować się na zuchony czy też nie (a tym samym nie wspierać pseudohodowli) pozostawiamy każdemu z Was do indywidualnego rozpatrzenia!

Zuchon – podsumowanie

Zuchon – nazywany też „shichonem” – nie jest tak popularny w Polsce jak maltipoo („miks” maltańczyka z pudlem), jednak bardzo często możemy rozpoznać go na materiałach w najchętniej oglądanych social mediach! Kiedy decyzja już zapadła – a my nie przekonaliśmy się ani do rasowego shih-tzu ani bichona – zadbajmy o to, aby ubezpieczyć psiaka (w razie, gdyby rzeczywiście pojawiły się u niego choroby). Pamiętajmy, że to my – jako odpowiedzialni opiekunowie – mamy za zadanie zaoferowanie psu nie tylko ciepłego, kochającego domu, ale także pełnej troski o jego zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne). I choć nie jest winą psów rasy zuchon to, że nie została ona uznana przez FCI – ogromnym ryzykiem jest „łączenie” ze sobą czworonogów różnych ras. Chociaż o tym zwykle się nie mówi – warto mieć świadomość, że sporo szczeniąt nietypowych „mieszanek” umiera chwilę po narodzinach albo przy porodzie, a suczki w pseudohodowlach traktowane są niczym „maszynki do rodzenia” (tak, aby właściciele mieli jak największy zysk na sprzedaży psiaków).